OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Başarılı Burun Estetiği

İdeal burun estetiğinin nasıl olmalıdır?
İnanın bana burun ameliyatlarıyla oldukça yoğun uğraşan bir cerrah olarak söyleyeyim; başarılı burun ameliyatını tanımlamak zordur. Estetik görünüm olarak güzel bir burun fonksiyonel olarak yetersiz kalıyorsa, yani hokka gibi burnunuz var ancak nefes alamıyorsanız ameliyatınızın başarılı olduğu fikrini çöpe atabilirsiniz.

Estetik çizgileriyle bize çekici gelen pahalı ve lüks arabaların ihtişamlı görünüşleri aynı zamanda son derece güçlü olan motorları ve sahip oldukları konfordan da gelmektedir. Burnumuz da işte aynen böyledir. Estetik olarak güzel görünürken aynı zamanda fonksiyonel olarak mükemmel olmaldır. Ben kişisel olarak karakteristik burun estetiği kavramına inandığım için burnun, kişinin her türlü özelliklerinin değerlendirilmek suretiyle ameliyatının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada yüz özellikleri de dikkate alınmalı, kişinin yaşadığı coğrafi, kültürel ve sosyal çevrede.

Ancak, ameliyat nasıl olursa olsun burun doğal görünmeli, kendi içindeki tüm yapılarla uyumlu ve orantılı bir olurken yüzün diğer yapıları olan; alın, çene, dudaklar ve elmacık kemikleriyle de uyumunun olması gerekir

Ameliyat oldunuz ama sonradan tanıştığınız birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlayabiliyorsa burnunuz doğallıktan uzak yapay bir burun olmuş demektir. Burnunuz size güzel bile gelse istenen bir ameliyat sonucu değildir bu.

Ameliyat öncesinde burun tıkanıklığınız varsa mutlaka şikayetiniz giderilmiş olmalıdır. Güzel burun kusursuz, mükemmel demek değildir. Ancak uzun dönemli sonuçlarda çökme ve ciddi eğrilmeler olmamalıdır. Burun kanatlarında karşı bakışta ortaya çıkan martı kanadı görünümü ise burun ucu cerrahisinin güzel olduğunu gösteren bir ipucudur.

Unutmayın; güzel ve başarılı bir burun estetiği sonrası gözlerinizdeki ifade netleşir, berraklaşır, bakışlarınızı daha sıcak ve içten hale getirir. Kavisli veya eğri bir burun kişiye sert ifade verirken, güzel bir burun estetiği sonrası daha açık bir ifade oluşur.

Önemli bir noktada; ışık düşmesi sonrası oluşan ışıklanmalar ve gölgelenmelerin burun üstünde olması gereken yerler doğru açı ve hatta olmalıdır burun estetiği sonrasında.

Başarılı Burun Estetiği Yazımızı beğendiyseniz diğer makalelerimizi de gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal