OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiği Anestezisi Nasıl Olmalıdır ?

Hem lokal hem de genel anestezi tüm fonksiyonel ve estetik burun ameliyatları için tercih edilebilir. Şahsi tercihim ise özellikle estetik operasyonların tamamında genel anesteziden yanadır. Lokal anesteziyi ise 15-20 dk. sürebilecek küçük revizyonlarda uyguluyorum. Bazen burun etlerine veya iç kısım burun kıkırdak eğriliğine yönelik cerrahi girişimlerimde lokal anesteziden de faydalanıyorum

Ancak hasta konforunu göze aldığım zaman uzun ameliyatlarda genel anestezinin lokal anesteziye göre avantajları olduğunu düşünüyorum.

Peki ameliyat öncesinde nasıl bir prosedür izliyoruz ?

Ameliyat günü yatış için hastaneye aç karnınıza geldiğinizde Anestezi ve ameliyat güvenliği açısından kan tetkikleriniz ve rutin kan biokimyanız ölçülür, ihtiyaç olması durumunda EKG ve Akciğer Filminiz değerlendirilebilir.

Ameliyathaneye alındığınızda farklı bir ortama gelmenizin yarattığı gerginlik mutlaka olacaktır. Anestezi uzmanı tarafından ayrıntılı bir şekilde muayeneniz yapıldıktan sonra, uygun görüldüğü takdirde, ameliyathaneye alınmadan önce kendinizi daha rahat hissetmeniz için bir ilaç verilecektir. Bu ilaç uyuklama hali ve ağızda kuruma hissi yaratabilir.

Ameliyathanede Kalp ritminizi değerlendirebilmek amacıyla elektrot adını verdiğimiz özel bantlar vücudunuza yapıştırılacaktır. İşaret parmağınıza kandaki oksijen düzeyini gösteren bir cihaz yerleştirilecek. Kolunuza tansiyon aleti takılacak ve serum gidebilmesi için damar yolu açılacaktır.

Uyutulduktan sonra güvenli soluk alıp vermenizi sağlamak için ağzınızdan soluk borusuna uzanan özel bir tüp yerleştirilecektir. Ameliyat sırasında değişik ilaçlar ile kalp ve solunumunuz dengede tutulur. Yapılan tüm işlemler, ilaç uygulamaları anestezi doktorunun bilgisi ve kontrolü altında yapılır.

Uyandırılırken ilaç uygulamaları kesilir. Bazı ilaçların yan etkilerini önleyen ilaçlar haricen uygulanır. Boğazınızdaki tüp çıkartıldıktan sonra aspiratör ile ağız içi temizlenir. Takip odasında bir süre kalırsınız.

Her şeyin yolunda gittiğine emin olduktan sonra odanıza transfer edilirsiniz.

Web sitemiz de özellikle Burun Estetiği ile alakalı oldukça fazla makale bulunmaktadır lütfen inceleyiniz.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal