OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiğinde Bilinmeyenler

Kadınlarda mı daha çok talep var burun estetiği için, erkeklerde mi ?

Sanırım son zamanlarda erkeklerde burun estetiği oranı kadınlardan daha fazla.Kadınlarda burun estetiği oranı % 12 iken,erkeklerde bu oran % 18 civarında.Ancak tabi bu noktada ekonomik durum önemli,herkes ameliyat maliyetini karşılayabilme lüksüne sahip olsa bu oranlar daha değişik olur.

Size gelen bir hasta elinde fotoğrafı gösterip ” şöyle birşey istiyorum” dediğinde ihtiyaç olmasa dahi operasyonu yapar mısınız?

Kesinlikle yapmam.Benim cerrahi ve estetik felsefeme ters bir şey zaten.Gerçi son zamanlarda bu tip hasta oranı azaldı.Herkesin alın,çene,yanak yapısı farklı o nedenle bir başkasının burnunun benzerini yapmak-ki pratikte mümkün değil- yüzün diğer bölgelerine dokunamadığınız sürece sizi o kişiye zaten benzetemez.

Bilgisayarda çizim yapmayı doğru buluyor musunuz?

Elbette kişinin yüzüne yakışan burnu gösteriyorum ama tabii karikatür çizmiyoruz, dolayısıyla gerçekleşmesi muhtemel sonuca en yakın şekli yapıyorum bilgisayarda

Peki kişi diretir ve ” Ben Beren Saat burnu istiyorum, aksi halde yaptırmam” derse ne yapıyorsunuz?

Yüzleri birbirlerine benzeyen kişilerde,benzemeyen kısım sadece burunsa, düzeltip birşey yapabilirsiniz ama unutmayın ki, başka bir insanı o insan yapamazsınız. Bu mümkün değil. Herşeyden önce bakışılar benzemez.

Peki hangi burun makbul olandır ? küçük, kalkık ve biçimli olan mı ?

Çevrenize baktığınızda pek çok popüler kadın veya erkeğin büyük burnu olduğunu görürsünüz.Ayırt edici özellikleri burunları olabilir.Büyük burun asla kötü değildir.Eğer karakteristik bir ifade veriyorsa dokunmama taraftarıyım.Ancak küçük biçimli ve kalkık burun özellikle kadınlarda masumiyetin ve güzelliğin simgesi olmuş asırlardır.

Sanırım en çok yapılan estetik ameliyat burun estetiği ama insanlar oldukça çekiniyorlar sonrası için, sizce bunun nedeni ne?

Rinoplasti oldukça karmaşık bir cerrahidir.Burun yüzün tam ortasındadır ve nefes alıp vermek gibi önemli bir göreve sahiptir.Kötü ameliyat telafisi güç sıkıntılara yol açabilir.Estetik problemler herkes tarafından görülebileceği gibi düzeltme cerrahileri de oldukça zor.Dolayısıyla insanlar ameliyattan çekinebilirler.Eğer ameliyat olmaya karar verdiyseniz özellikle burun estetik ameliyatları konusunda özelleşmiş doktorları tercih etmeniz riski oldukça azaltacaktır

Peki geçmişe göre değişen bir şeyler var mı estetik burun ameliyatlarında ? yeni ternler nelerdir ?

Bence temel cerrahi felsefede en öneli değişim küçültmeye yönelik işlemlerinin daha az kullanılıyor olması. Özellikle burun orta çatısının stabilitesini sağlamlaştırmak her cerrahide şart. Burun sırtını burun ucuna uydurmaya çalışmak yerine,burun ucunu burun sırtına uydurmaya çalışıyoruz.

Burnu küçültmek yanlış mı ? söylediklerinizden bunu mu çıkarmalıyız?

Hayır gerektiğinde küçültüyoruz ama burun estetiğini salt küçültme cerrahisi olarak görmemek lazım. Burnun yapısına göre bazı kısımlar küçültülebilir bazı kısımlarsa büyütülebilir yani bir nevi dengeleme yapmak gerekir. Aşırı küçültülmüş burunlarda sonradan burun tıkanıklığı gelişir. Daha doğal ve fonksiyonel sonuçlar için dengeleme önemlidir.

Başarılı bir ameliyatı nasıl tanımlamak gerekir sizce ?

Bence fonksiyon olarak burnun nefes alma işlevi korunmalı, eğer tıkanıklık varsa bu sorun giderilmelidir.Kozmetik olarak ise burun ve yüz yapıları arasında orantı-uyum sağlanmalıdır.Burun kanatları,burun sırtı,burun ucu arasında maksimum uyum olmalıdır. Bu amaçla çene ucu,alın ve yanaklar hatta dudaklara da aynı seansta düzeltme işlemleri yapılabilir.

Hastaların en çok çekindiği şeylerin başında burna tampon yerleştirilmesi geliyor, tamponsuz ameliyatlar da mümkün mü ?

Artık tampon yerleştirilmiyor burna. Eğe ameliyat sonrasında stabilite ve fonksiyonun bozulmasından endişeleniyorsak özel silikon materyalleri burunda birkaç gün tutabiliyoruz.Ancak bu silikonlar tampon gibi ağrılı değildir.Son derece konforlu dur,rahatsızlık hissi vermezler.içindeki oluk sayesinde nefes alıp verebilirsiniz.

Burun estetiği yaparken cinsiyete göre farklı planlama mı yapılmalı ?mesela erkeklerde neye dikkat ediyorsunuz ?

Elbette erkek ve kadında farklı prensipler geçerlidir. Erkeklerde feminize bir görünüm oluşturmamak lazım..Özellikle burun sırtının oyuk olması hoş bir durum değil.Burun sırtı düz gelmeli hatta bazen çok hafif bir kemer bırakılmalıdır erkeklerde böylece daha natürel bir duruş yakalayabiliriz.

İkinci ya da üçüncü kez burun ameliyatı olmak zorunda olan hastalara ne tavsiye edersiniz? Yaklaşımınız bu hastalarda nasıl oluyor ?

Sekonder rinoplasti ya da diğer adıyla düzeltme burun estetiği ilkine göre çok fazla deneyim ve beceri gerektiren bir ameliyattır. Burnun yeniden yapılandırılması için çoğu zaman kaburga veya kulak bölgesinden kıkırdak doku almamız gerekiyor.Takdir edersiniz ki normale göre daha uzun sürer.Bence hastaların bu süreçte yapması gereken en önemli şey ameliyatlarını yapabilecek ,sadece burun ameliyatlarına yönelmiş özellikli doktoru bulmaya çalışmaları olmalıdır.Doğru seçimler mutlu sonuçları beraberinde getirir.

Rinoplasti Hakkında Herşey Burun Estetiği Ameliyatı Makalemiz Tam Size Göre

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal