OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiğinde Çene Ucuna Yaklaşım

En sık karşılaştığımız çene sorunu, kısa çene ucu ile birlikte çenenin geride olduğu durumdur. Kişinin çene ucu küçük, gelişmemiş ve geride olduğunda, çene altı bölge daralmış gibi görünür sanki kişide – kilo sorunu olmasa dahi – gıdısı varmış gibi durur. Aynı zamanda yandan baktığınızda burun da yüze göre büyük görünür. Bu kişilerde yapılacak en hatalı yaklaşım estetik olarak burnu küçültmek ve çeneye uydurmaya çalışmaktır,burun tüm doğallığını yitirir hatta bir süre sonra orta çatı ve burun ucunda fonksiyonel problemler başlar,burun tıkanıklığı gelişir.Özellikle erkek hastalarda kuş gagası deformitesi ortaya çıkabilir.

Burnu çok küçültmeseniz ve güzel bir burun yapsanız dahi, çene ucu geride ve küçük durduğunda hasta ameliyat geçirmesine rağmen hala burnunun büyük göründüğünden şikayet eder.

Bu tip durumlarda yapılması gereken şey çene ucundaki hacim eksikliğinin giderilmesidir. Burun estetiği ile eş zamanlı yapılabilir. Çene ucunun ne kadar ileri alınacağına veya hacim dolgunluğu yaratılacağına ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar üzerinde yapılan çalışma ile karar verilir.

Burun estetiği için bana başvuran hastaların yaklaşık %20 sinde mentum hipoplazisi denilen çene ucu küçüklüğü mevcut.Ülkemizde ise bu oran %33 dür. Ancak pek çok kişi ameliyat öncesinde bu durumun farkında değildir.Ben detaylı bilgilendirmeyi ve ayrıntılı analiz sonucumu hastalarımla öncesinde paylaşıyorum.Karşılıklı mutabakat sağladığım hastalarda da eş zamanlı çene estetiği yapıyorum

Çene ucu sorununa nasıl yaklaşıyoruz ve cerrahi olarak hangi yöntemleri tercih ediyoruz?

1.çene ucuna kıkırdak yada ezilmiş kemik parçaları yerleştirilebilir,

2.Kişinin bel yada karın bölgesinden alınan yağlar küçük bir işlemden geçirildikten sonra çene ucuna kalın uçlu özel iğne ile enjekte edilebilir,

3 Hyaluronic asit, kollagen gibi reaksiyon yaratmayacağını düşündüğümüz maddeler özel iğne ile çene ucuna enjekte edilebilir,

4. Çene ucu protez,implant yerleştirilmesi;

Kişisel yaklaşımımda “prolen mash” uygulamasını sık tercih ediyorum. Ağız içinden kesi yaparak çalışıyorum,dokuların arasında bir cep oluşturup çene konturuna uygun olarak hazırladığım prolen mash’i yerleştiriyorum.Ağrı pek olmuyor,oldukça konforludur.İyileşme süresi bir haftadır,ancak implantın çene ile uyumlu bir zaman alması ve hacmini bir miktar kaybederek sertlik hissinin gitmesi sekiz haftayı bulmaktadır.

5.Özellikle uyku apnesi sorunu olan hastalarda uyguladığımız metod, çene kemiklerinin kesilerek öne doğru ilerletilmesi ve plak – vida ile sabitlenmesidir.genellikle ağır vakalarda uygulamaktayız.Uygulama sıklığı diğer metodlara göre daha azdır.

Tüm bu metodların avantaj ve dezavantajları vardır, Pratikte en çok kullanılan ve diğerlerine göre daha avantajlı olan yaklaşımlar; prolen mash uygulaması ve yağ enjeksiyonlarıdır

Kendi yağlarınızla yapılacak yağ enjeksiyonu sizin için alerjik bir risk oluşturmaz,verilecek yağ miktarı ayarlanabilir:hacim artışı dilediğimiz ölçüde gerçekleştirilebilir. Zaman zaman çene ucunu biraz daha büyütmek için ikinci bir yağ enjeksiyonuna ihtiyaç duyulabilir.Genellikle çene ucuna ve mandibula konturuna yapılacak tek enjeksiyon yeterlidir.

Burun Estetiğinde Çene Ucuna Yaklaşım Oldukça Önemli Burun Estetiği Makalemizi de Okumanızı Tavsiye Ederiz.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal