OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiğinde Merak Edilenler

Burun Estetiğinde Merak Edilenler Dikkat Çekibi Bir Başlık O Zaman Bir de Burun Estetiği Hakkında Herşey Sayfamızı Ziyaret Edin.

Yakın çevremde burun estetiği ameliyatı olan çok kişi var, merak ediyorum acaba burun estetiği kolay bir ameliyat mıdır ?
Burun estetiği estetik ameliyatlar içerisindeki en karmaşık ve cerrahı zorluyan işlemlerden birisidir. Burun hem yüz hem de kendi içindeki yapılarla uyumlu ve orantılı olmalıdır. Özellikle ülkemiz insanının burun yapısı düşünüldüğünde bunu her vakada sağlayabilmek oldukça zordur.Bu yüzden ameliyat kolay değildir. Elbette bazen mini rinoplasti olarak tanımlayabileceğimiz sınırlı işlemler vardır ki , bu nispeten daha kolaydır.

Burun estetiği SKG yada özel sağlık sigortası kapsamında mıdır ?

Kozmetik amaçla yapılan rinoplasti sigorta kapsamında değildir. Geçirdiğiniz bir travma ile burnunuz kırıldıysa ameliyatı karşılayabilir. Ayrıca nefes alma sorunu burundaki şekil bozukluğundan kaynaklanıyorsa, yani fonksiyonel rinoplasti gerekiyorsa sözleşmenize göre sigorta şirketi onay verebilir. SGK doktor tarafından uygundur raporu çıkarılırsa ameliyatı karşılayabilir.

Burnumuzu bir başkasının burnu gibi yaptırma ihtimalimiz nedir ?

Bakın burun estetiği olmak istediğinizde ilk yapmanız gereken beklentilerinizi gerçekçi yönlendirecek bir cerrahı seçmek olmalıdır. Bu ameliyat sınırları olan bir işlemdir. Unutmayın ki; herkesin yüz yapısı ve ifadesi farklıdır. Brad Pitt’in burnunu alıp bir başkasının yüzüne yerleştirdiğinizde bile ne aynı bakışlara ne de aynı ifadeye sahip olmaz kişi. Herkesin burun cildi, kıkırdak kemik yapısı farklıdır. Ayrıca çene,alın ve yanaklar da burnun görünüşünü etkiler ki bu da kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kişinin yüzüne yakışan,etnik kökenine ve karakterine uygun bir burun ideal olandır.

Herhangi bir KBB yada plastik cerrah ile burun estetiği ameliyatını aynı başarıyla gerçekleştirebilir miyiz?

Bugün büyük plaza ya da havaalanı inşaatlarına baktığınızda karmaşık tesisat işini bir yüklenici yaparken elektrik işini bir başka yüklenici üstleniyor. Burun oldukça komplike bir organdır. Burun estetiği de karmaşık ve zor bir ameliyattır. Bir ya da iki milimetre farklılık sonuca büyük etki eder. Bu yüzden burun ameliyatları konusunda özel eğitim almış ve uzmanlaşmış bir doktoru tercih etmek kişinin yararınadır. Ben ameliyat olacak olsam tercihim sadece burun cerrahisine yoğunlaşmış, burnun fonksiyonel ve estetik tüm sorunlarına hakim bir cerrah olurdu ki; tüm dünyada geçerli olan yaklaşım da budur.

Ameliyat olmayı istiyorum ancak gelecekte revizyon olma ihtimali beni korkutuyor, bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Elbette ideal olan bir ameliyat ile bu işi halletmek ancak o kadar hassas ve dengeli yapılması gereken bir işlem ki, bazen iyileşme döneminde hastanın cilt,kıkırdak ve kemik yapısından kaynaklanan sorunlar da hastayı revizyona götürebiliyor. Çok söylememize rağmen erken dönem travmaya dikkat etmeyen hastaların bir kısmına da revizyon gerekebiliyor. Dünya da en iyi cerrahların elinde bile revizyon olma ihtimali %5 ken siz tercihinizi iyi yapmayıp ameliyat için revizyon oranı % 50 olan bir merkezi tercih ediyorsanız, farkında olmadan bu ihtimali arttırmış oluyorsunuz. Ayrıca bir başka nokta da revizyondan ne kastetildiğidir. İkinci ameliyat ile 20 dk süren küçük bir müdahale de revizyondur, 4 saat sürecek olan ağır bir ameliyatta.

Burun estetiği olmak isteyen ama anesteziden korkan çok tanıdığım var,bu ameliyatı lokal anestezi ile olmak mümkün mü ?

Benim kişisel tercihim tamamen uyutarak yani genel anestezi altında yapılmasından yana. Aksine hastalar için genel anestezi lokal anesteziye göre daha güvenli. Rinoplasti ameliyatı olan hastaların çoğu sağlıklıdır bu nedenle uzun dönemli komplikasyon riskli diğer ameliyatlarla kıyaslandığında son derece nadirdir. Lokal anestezi belki sınırlı ve kısa sürecek işlemlerde tercih edilebilir.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal