OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiğinde Son Trendler

Şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki; hem ABD hem de Avrupa’da burun estetiği başarısına yönelik yaklaşım adeta evrim geçirmektedir.

Uzun seneler doğru kabul edilen aşırı daraltılmış ve artistik burun ucunun aslında burun fonksiyonu için olumsuz olduğu ve doğal olmayan bir görünüme sebebiyet verdiği anlaşılmıştır. Aynı şekilde burun sırtının fazla alçaltıldığı kavisli burun yapıları da terk edilmiştir. Doğal ve fonksiyonel olmayan bu burun şekilleri yıllar içinde özellikle orta çatı ve burun ucu problemleri nedeni ile kişiyi bir başka ameliyata muhtaç hale getirebiliyor.

Ülkemizde de çevremize ve medya – sanat dünyasına baktığımızda bu sorunu yaşayan pek çok sıradan yada şöhretli insanın da olduğunu görebiliriz. Öyle ki; üç dört kez ameliyat olmuş ama burun tıkanıklığı devam ettiği için estetik kaygıları öteleyerek sadece nefes alabilmek için ameliyat olmak zorunda kalan şanssız bir hasta grubu var. Bence burun estetiğinde başarı tek cümleyle özetlenebilir; “Doğal olan burun orantılı ve güzeldir”. Şayet estetik olduğunuz anlaşılıyorsa ameliyatınızın başarı skalası on üzerinden beştir, yani vasat. Peki ameliyat iyi olmasına rağmen ameliyattan sonra yıllar içinde ufak tefek pürüzler gelişirse ne yapabiliriz?

Eğer sorun çok büyük değilse, küçük sınırlı düzeltmeler yapabiliriz.15-20 dk süren revizyonlar da olabilir, 1 saatte sürebilir. Elbette herkes ikinci ameliyatı olmaya cesaret edemeyebilir. Ben genellikle burun sırtındaki yada konturlardaki tümsek, çukurluk ve kavisleri dolgu maddesi olan hyaluronik asit enjeksiyonu ile düzeltmeye çalışıyorum. Dolgu ile amaç mükemmel bir profil yada görünüm elde etmek değildir. Kusurları görünmez hale getiren küçük ünitler oluşturmak esastır bu işlemde. Dolgu enjeksiyonu anestezi gerektirmez ama ben lokal anestezik krem sürdükten sonra bu işlemi yapıyorum sonucu o anda görebiliyoruz.Unutmamak lazım ki; kalıcı dolgu kullanmadığımız müddetçe bu maddeler altı ay sonra erir sürekli tekrarlanabilir.

Nadir olarak alerjik reaksiyon ve enfeksiyon geliştiği bildirilmiş ama ben hastalarımda karşılaşmadım.

Günümüzde burun estetiği sadece güzel burun sahibi olmak için yapılmaz. Tıbbi açıdan rinoplastinin zaruret olduğu pek çok fonksiyonel sorun vardır.Aşırı küçültülen burunlar doğallıktan uzakdır ve güzel kabul edilmez ama aynı zamanda bu hastalarda kemik-kıkırdak stabilitesi bozulduğu için burun tıkanıklığı gelişmesi mümkündür. Eğer düşünceniz “burun ameliyatı ile kolayca istediğim gibi bir burun sahibi olabilirim” ise yanlış yoldasınız demektir. Lütfen unutmayın, biz bu cerrahi ile burnun kıkırdak ve kemik yapısının bize müsaade ettiği oranda değişim yapabiliriz. Kişisel olarak her hastaya özel analizle çalışıp, yüze uygun karakteristik burun çalışması yapmak gerektiğini düşünüyorum. Doğal, yüz yapıları ile uyumlu ve orantılı, nefes alabilen burun mükemmel burundur. Burun estetiğini salt küçültme ameliyatı olarak düşünmemek gerekiyor. Burun yapısına bağlı olarak belirli kısımların büyütüldüğü, burnun yüz ve alınla orantılandığı bir cerrahidir yapılan. işte biz bu yeni konsepte Dengeli burun konsepti adını veriyoruz. daha güzel ve doğal, fonksiyonel burunlar için dengeli burun konsepti olmazsa olmazdır.

Burun Estetiğinde Son Trendler Sonrası Burun Estetiği Sayfamız da Dikkatinizi Çekecektir.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal