OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Doğru Doktoru Nasıl Bulurum

Unutmayın; burun estetiği sadece burnunuzu değil aynı zamanda yüz güzelliğinizi doğrudan etkileyen bir ameliyattır. Bu yüzden doktor seçimi yaparken son derece dikkatli olmalısınız. Doğru yapacağınız bir tercih riskleri oldukça azaltır, sizi mutlu eder. Burnunuzu emanet edeceğiniz cerrahı seçerken işinde çok iyi ve ameliyat sonrasında size en yakın ilgiyi gösterecek doktoru bulmak gayretinde olun. İngilizlerin deyimiyle nose job “burun estetiği“ni en iyi yapan doktoru internet ortamında, basın-tv de yada tavsiye vasıtasıyla bulmaya çalışacaksınız. Size doktor seçimindeki bazı ipuçlarını vermem gerekirse;

Öncelikle çevrenizde burun estetiği geçirmiş bir yakınınız varsa görüş alın, tavsiye isteyin.Olmazsa çok dert etmeyin, yaşadığımız şehirlerde pek çok alternatif hastane ve doktor var. Eğer varsa, sağlık çalışanlarının size tavsiye ettiği isimleri değerlendirmeye alabilirsiniz.Özellikle doktorların ve hemşirelerin verecekleri referanslar önemlidir ama tek başına yeterli değildir. Size söylenen isimleri mutlaka başka şekilde de araştırın. Doktor seçiminde ne bildiğinin ne de bilmediğinin farkında olmayan ve duyumlar üzerinden hareket eden kişileri dikkate almayın, mutlaka araştırmanızı kendiniz yapın ve tamamlayın.

Buna rağmen kendinize iyi bir doktor hala bulamadıysanız; yapmanız gereken şey; bilgi çağını evinize getiren internet ortamını kullanarak doğru cerraha ulaşmaya çalışmanız. Aslında işin en zor kısmı bundan sonra başlıyor, Arama motorlarına burun estetiği, burun estetiği doktoru,rinoplasti vb pek çok kelimeleri girdiğinizde karşınıza sayfalar dolusu doktor ve internet sitesi çıkacaktır. Oldukça zor bir iş aslında; bu karmaşık bilgi yumağında doğru ipi bulmak ve doktor tercihi yapabilmek

Öncelikle yapmanız gereken, bulduğunuz doktorun bu işte (burun estetiği) ne kadar özellikli bir cerrah olduğunu kontrol etmek. Belki dikkatiniz çekmemiş olabilir ama günümüzde her uzmanlık alanında yan dallar ve üst ihtisaslar hızlı biçimde gelişti. Örneğin, Kulak Burun Boğaz‘da rinoloji (burun ve sinüs hastalıkları), larengoloji (baş ve boyun cerrahisi), otoloji (kulak hastalıkları) gibi branşlama var. Burun estetiği ile ilgili her Kulak Burun Boğaz ya da Plastik Cerrahi uzmanı bilgi ve tecrübe sahibi olabilir ama bu işte spesifik çalışmak, hastalarının önemli kısmını rinoplasti hastalarından oluşturmak için ileri düzeyde uzmanlık gerektiren ayrı bir yetenek ve sürece gereksinim vardır.

Her biri büyük emek isteyen yüzlerce farklı lokalizasyondaki ameliyatı aynı mükemmellikte yapmak imkansızdır. Her işte mükemmel düzeyde olma şansınız ise zordur. Burun ameliyatı olacak olsam; tüm ameliyatlarda orta derecede birikimli bir hekimdense sadece burun estetiği üzerine çalışan mükemmel bir cerrahı tercih ederdim.

Bu nedenle size de tavsiyem; bulacağınız doktorun özellikle estetik burun ameliyatları alanında üst düzey bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olmasıdır. Burun estetiğinde çok iyi olmak için nasıl bir süreçten geçtiği,özellikle alanında tanınmış dünyanın sayılı merkezlerinde almış olduğu eğitimler,yılda ortalama burun ameliyatı sayısı ve her zorluktaki ameliyat için ne derece deneyim sahibi olduğu dikkatle araştırılmalıdır. Zaman zaman basın röportajları ve tv kanallarında canlı yayın daveti alarak burun estetiği ile ilgili güncel görüşlerimi ifade etme şansına sahip oluyorum ama unutmamanız gereken önemli bir nokta şudur ki;bir doktorun medyatik olması ve her gün tv kanallarına çıkması burun estetik ameliyatında mükemmel olduğunu gösteren bir kriter değildir.

Ameliyat olmak istediğiniz doktoru belirledikten sonra kendisiyle yapacağınız ilk görüşme önemlidir. Zihninizdeki her türlü sorunuzu onunla paylaşınız,eğer sorularınıza berrak cevaplar veriyorsa ve verdiği cevaplar tatmin edici ise doğru yoldasınız demektir.

Estetik burun ameliyatı zordur çünkü her burun kendi içinde farklılıklar barındırır.Aslında basit ameliyat yoktur, hele de “zor burun kolay burun” diye bir ayrım benim için olmaz. Her ameliyat aynı özeni ve ciddiyeti ister. Ameliyatı ister KBB’ ci yapsın ister ise plastik cerrah size tavsiyem; bu ameliyatı yapacak cerrah burun estetiği ile yatıp kalkan biri olmalıdır.

Hastalarımın bana en çok sorduğu soru “doktor bey siz burun estetiği olacak olsanız kimi tercih ederdiniz” ?

Şöyle izah edeyim; Burnun her türlü sorununa, fizyolojisine, anatomisine en çok hakim olan branş adından anlaşılacağı gibi KBB uzmanlığıdır. Estetik yüz cerrahisi eğitimi almış ve burun estetiği konusunda spesifikleşmiş bir KBB doktoru ameliyatım için ideal cerrah diye düşünüyorum.tabii son karar sizin

Burun estetik ameliyatları estetik yüz cerrahisindeki en zor cerrahidir. Bu nedenle burun estetiği cerrahının eğitimi, tecrübesi ve bu konuda specialist (özelleşmiş) olabilmesi için en az 10 yıllık bir süreç gerekir.

Aslında ABD’de hiperspecialist cerrah dönemi başladı ki,aslında zaman içinde olması gereken budur. Sizlere tavsiyem özellikle düzeltme cerrahisi hastasıysanız doktor seçiminde hiperspecialist doktor bulma konusunda daha dikkatli davranmanız olacaktır.

Doğru Doktoru Nasıl Bulabilirsiniz yardımcı olmak istedik. Burun Estetiği için de kapsamlı bilgi sahibi olmanızı istiyoruz lütfen bu sayfamızı da ziyaret edin.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal