OP. DR. BAHADIR BAYKAL

En İyi Burun Estetiği Doktoru

Rinoplastinin Sanatsal Yönü

Tüm estetik cerrahi süreç ve tedavilerinde olduğu gibi, bu cerrahide de hastanın diğer özellikleri göz önüne alınarak ameliyat planlaması yapılır.  Rinoplastinin uyarlanabilir ve oldukça karmaşık bir prosedür olması, bazı doktorların tüm kariyerlerini tamamen bu ameliyat sanatı üzerine yoğunlaştırmasını sağlamıştır. Peki bu ameliyat neden bu denli sanatsal bir çaba gerektirir ve  bu sanatta usta olan cerrahlar kimlerdir?

Yüzde denge ve yüzde simetri birbirleriyle aynı şeyler olmamakla beraber; birbiriyle yakından ilişkili ve birbirini tamamlayan iki özelliktir. Yüzde denge ve simetri, yüzün iki tarafının birbirine olan eşitliği ile ilgili olduğu kadar, yüzdeki organların ebatları ile de ilgilidir.  Örnek vermek gerekirse; büyük bir burun , yüz dengesini geliştirmek için küçültülebilmektedir.  Yüz estetiğinin bu yönünü tanımlamak biraz zor görünebilirken , rinoplasti konusunda tecrübeli olan cerrahların yüzde dengeli bir görünüm oluşturmak için gelişmiş bir estetik bakış açıları vardır.

Yüz Hatları Özellikleri Arasındaki Uyum

Yüzde dengenin bir başka yönü ise,  yüz özellikleri arasındaki uyumdur.  Bununla anlatmak istediğim aslında; burnun, diğer yüz özellikleri ile birlikte bir bütün oluşturmasıdır. Yani tüm parçalar bütüne ait olmalı, yapay gözükmemelidir.  Bu, özellikle etnik rinoplasti için oldukça önemli bir durumdur.

Benzersiz Etkileşim

Burun estetiği cerrahisinin başlıca zorluklarından biri; herkesin yüzündeki denge ve uyumun birbirinden farklı olmasıdır. Bu sebepledir ki cerrahın, bir sanatçı gözüyle estetik değerlendirme yapması elzemdir. Ameliyat planlaması, hastanın ihtiyaçları, yüzün tüm özellikleriyle olan uyum ve dengesi, vakanın kendi içerisindeki işlevsel zorlukları göz önüne alınarak yapılmalıdır. Amaç elbette, hastanın seveceği, yüzündeki estetik bütünlüğün sağlanabileceği doğal bir görünüm yaratabilmektir.

Hasta Bakış Açısı

Rinoplasti bir çok farklı hedef içeren ve bu hedefleri gerçekleştirebilen bir cerrahidir. Fakat bir burun estetiği ameliyatından mucize beklemek doğru bir yaklaşım değildir. Hastanın görüntüsünde yapılacak iyileştirme konusunda, gerçekçi olması ve ameliyat öncesi doktoruyla açık ve net bir şekilde iletişim kurması herhangi olası bir hayal kırıklığını önleyecektir. Cerrahın yetenek ve özverisine rağmen bazı hastaların ameliyat sonuçları ile ilgili memnuniyetsizliklerinin başında bu fark gelmektedir.

Başarılı Burun Estetiği Cerrahı

Burun estetiği cerrahının başarısı neye bağlıdır? Evet, bir  rinoplasti uzmanında aramanız gereken nitelikler nelerdir?

Deneyime dayalı burun -yüz anatomisi ve estetiği konusunda derin bilgi sahibi olması önemlidir.
Cerrahın yaptığı ameliyatlar, ve özellikle yaptığı en iyi ameliyatlara ait sonuçları görmelisiniz
Hastaların beklentilerine karşı gerçekçi tavrının olması önemli bir işarettir.
Ameliyat hedeflerini belirlerken,  doktorun olumlu bir tavır içerisinde olması , hastanın ihtiyaç ve isteklerini değerlendirmesi oldukça önemlidir.

Seçici Olmak Neden Önemli?

Prosedür oldukça karmaşık ve zordur. Burun fonksiyonlarının korunması ve iyileştirilmesi, yüzde denge ve uyumun sağlanması ve hastanın hedeflerine ulaşması, ancak yetenekli ve tecrübeli bir cerrahin elinde başarıya ulaşacaktır. Burun estetiği ustası olmak için gereken niteliklere sahip,  hastaya ameliyat ile en iyi sonucu sunabilecek, kendini kariyerine adamış rinoplasti cerrahları sayıca çok fazla olmamakla birlikte mevcuttur. Başarılı burun estetiği cerrahları, yüz plastik cerrahisi ile kulak burun boğaz cerrahisinin tüm inceliklerine hakim ve yeteneklerini bu anlamda geliştirenlerdir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Göz Çevresindeki Morluklar 

Deneyimli, uzman bir cerrah tarafından yapılmış, rahat ve sorunsuz geçen bir ameliyat sonucu da elbette başarılı olacaktır. Ama tabiki durum her zaman bu kadar basit olmayabiliyor. Ameliyat ne kadar iyi geçmiş olursa olsun, hastanın rahatı ve konforu için tüm gereklilikler yapılmış olmasına rağmen, iyilesme süreci tahmin edilenden uzun ve rahatsız edici olabilir. Pek çok hasta, kendi günlük hayatına mümkün olan en kısa sürede dönmek ister ki bu oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Fakat hastaların rutin hayatlarına çok kısa sürede  dönmesi için bir kaç engel olabilir. Bu nedenle hastanın mutlaka ameliyat sonrası dinlenmesi gerekir. Pek çok hastanın ameliyat sonrası süreçle ilgili kafa karışıklığı mevcuttur. İnternette bu konuyla ilgili pek çok hikaye ve yazılar mevcut, işin zor tarafı hangisinin kurgu hangisinin gerçek olduğunu anlayabilmektir.  Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de, iyileşme sürecinde gözlerde oluşan morluklardır.

Peki bu tür morluklar her ameliyat sonrasında oluşur mu? Ne kadar süre gözlerinizde bu morluklar ve şişlikler olacaktır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası gözlerde morluk oluşmasının sebebi nedir? Burun estetiği ameliyatları sonrası görülen zedelenmeler ve gözlerde morluk oluşmasının sebebi deri altında kanın sıkışmasıdır. Rinoplasti,  burun dokularında travmaya sebep olur ve bu da sıklıkla ameliyat sırasında kanın, göz altlarına toplanmasına neden olur.

Ne kadar sürer?

Herhangi bir çürüme, ezilme ve morluk tamamiyle kaybolana kadar, pek çok farklı renk alır. Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalarda oluşan morlukların, tamamen iyileşip geçmesi, genellikle 10 günü bulur. Bazı hastalarda ise bu süre bir kaç hafta ve bazende bir kaç ayı bulabilmektedir.  Sigara içmeyen hastalarda bu iyileşme süresi kısalırken; sigarayı ameliyat öncesi, sadece ameliyat için bırakan hastalarda ise iyileşme daha yavaş olacaktır. Bu nedenle, ameliyat kararı verdiğinizde sigarayı bırakmanız ameliyat sonrası oluşabilecek şikayetlerinizi minimuma indirecektir.

Gözlerinizde morluk olacak mı?

Her burun estetiği ameliyatı geçiren hastanın, ameliyat sonrası gözlerinde morluk olacağını söylemek yanlış olur. Fakat tabiki ameliyat öncesi, hastaya bu problemi yaşayıp yaşayamacağına ilişkin net bir şey söylemekte oldukça zordur. Burun estetiği ameliyatının en önemli amacı, hastanın yüz estetiğini iyi hale getirmektir, elbette bu anlamda ameliyat sonrası oluşabilecek olan morluklar hastalar için sarsıcı olabilmektedir. Fakat unutmamak gerekir ki; bu etki geçicidir. Evet yüzünüzde ve gözlerinizde deneyimlediğiniz morluklar sizi korkutmasın, bu durum normal ve geçicidir.

Göz çevresinde morluk oluşup oluşmayacağı konusunda, ameliyatın ne kadar büyük ve agresif olduğu kesin olmamakla birlikte bir fikir verebilir. Yetenekli ve deneyimli bir cerrah, bu olası morlukları en aza indirgeyecektir ama bu her zaman mümkün değildir.

Burun estetiği ameliyatınızın akabinde, ilk iyileşme döneminde muhtemelen aileniz ve bir kaç yakın arkadaşınız dışında sosyalleşmek istemeyeceksinizdir. Bu süre zarfında,  oluşabilecek olası bir morluğun, moralinizi bozmasına izin vermeyin. Gerekli durumlarda özellikle sarı tonlarda kapatıcılarla makyaj yaparak göz çevrenizde oluşmuş morlukları kapatabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi morlukların iyileşmesi ve tamamen geçmesi biraz zaman alabilir.  Doktorunuz bu anlamda sizi yönlendirecek ve iyileşmeyi hızlandırabilek  tavsiyelerde bulunacaktır.

Lütfen unutmayın, rinoplastide iyileşme bir süreçtir. Tüm bu morlukların, ezilmelerin ve şişliklerin tamamen geçmesi zaman alacaktır. Sabırlı olun ve doktorunuzla iletişimde kalın. Cerrahın yeteneği dışında, ameliyat sonrası bakım, burnunuzun nasıl iyileşeceği konusundaki en büyük faktördür. Bu anlamda işinizi şansa bırakmamanızı öneririm.

Ameliyat sonrası sizi nelerin beklediğini ve kendinize nasıl bakacağınızı biliyor olmanız hem kendi huzurunuz hem de sonuç için oldukça mühimdir.  Bununla birlikte ciddi bir araştırma yaparak , mümkün olduğunca spesifik , güvenilir bilgiye ulaşmaya çalışın. Doktorunuzun size güvenlik, konfor ve olası sonuçlara dair bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor olduğundan emin olun ve mutlaka aklınıza takılan her konuyu,  doktorunuza açık ve net bir şekilde sorun.

Konu burun estetiği ameliyatı olunca, mümkün olduğunca çok sayıda değişkeni kontrol etmek isteyebilirsiniz . ve ameliyatınız için en önemli değişken; cerrahınızdır.  Bu yüzden dikkatli araştırma yaparak, doğru cerrahı seçebilmek için kendinize zaman ayırın.

18 Kasım 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal