OP. DR. BAHADIR BAYKAL

estetik burun ameliyatları

Yaşamımız sosyal ortamlarda geçer. Sürekli işimiz yada özel yaşantımız gereği başka insanlarla iletişim halinde oluruz. Gözlerinizi kısa bir süre kapatın ve kendinizi düşünün!

İş hayatımızdan düğünlere, cenazelerden akrabalarımızı ziyarete kadar her gün pek çok insanla yan yana göz göze geliyoruz. İlk karşılaşma anında insanların yüzünüzde odaklandığı en önemli organın burun olduğunu biliyor musunuz peki? Sanırım bugüne kadar dikkatinizi çekmeyen bir ayrıntı Eğer özgüveninizde eksiklik hissine kapılıyorsanız veya yüzünüzü hoş buluyor ama burnunuzun yüz güzelliğinizi, ifadenizi olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız.. Burunda doğuştan yada travma sonrası ortaya çıkan şekil bozukluğu nefes almanızı engelliyorsa. Burnunuz iri veya küçük, eğri yada çökmüşse. İşte bu noktada bilimle sanatın buluştuğu cerrahi prosedür rinoplasti yani burun estetiği bu sorunları çözmek için yapılır. Sadece birkaç operasyon hastanın dış görünümünde ve özgüveninde bu denli değişiklik sağlayabilir

Peki bu ameliyat ile biz neleri başarabiliyoruz ? sizin istediklerinizi hangi oranda gerçekleştirebiliyoruz?

Estetik burun ameliyatları ile burnunuzu küçültebilir yada büyütebilir varsa eğriliğini giderebiliriz. Kemerinizi tamamen alabiliriz. Burun deliklerinizi daha simetrik ve daha küçük hale getirebilir, burun ucunuzu kalkıksa (domuzcuk burnu gibi) hafif düşürebilir, düşük ise kaldırabiliriz. Karşı bakışta burun ucu geniş ise simetriye uygun hale getirebilir yani daraltabiliriz. Bazen burun ucu adeta mandalla sıkıştırılmış gibi dar durabilir işte biz bu durumda burun ucunu bir miktar genişletebiliriz. Burun çok uzun ise kısaltabilir, normalden kısaysa kıkırdak ekleyerek uzatabiliriz. Ancak her hastama söylediğim gibi; unutmamak lazım ki;biz bu değişiklikleri burnunuzun izin verdiği ölçüde gerçekleştirebiliyoruz.

Yüzün beşli estetik yapısı içinde yer alan en karakteristik organ olan burnun estetik olarak güzel olması önemli olsa da fonksiyonel olarak sorunsuz olması bizim için daha önemlidir.

Solunum sistemimizin başlangıç noktası olarak kabul edilen burun her şeyden önce koku almak için gereklidir. Elbette unutmadan söylemek lazım; sesimizin bize özel tınısını da burnumuz sağlar. Akciğerlere gitmek üzere soluduğunuz havanın nemlendirilmesi, ısıtılması, partiküllerin (toz zerreleri ) filtre edilmesini de burnumuzun içindeki ince zar tabaka sağlar.

Aslında her ne kadar fonksiyon ve estetik birbirinden bağımsız gibi duran iki ibare olsa da burun da fonksiyon ve estetik kavramları iç içe geçmiş gibidir. Estetik olarak sorunlu bir burun (iri,kemerli,eğri ) burnun nefes alma fonksiyonunu da olumsuz etkiler. Bu yüzden burun ameliyatlarında içi ve dışı aynı anda ele almaktayız. Yani ” içini şimdi yapalım dış kısmını 6 ay sonra yaparız” düşüncesi yanlıştır. Estetik problemlerin fonksiyonel problemlerden ayrı olmadığını bilmek ve buna göre bir tedavi planlaması yapmak başarı için olmazsa olmazdır günümüz modern burun estetiği cerrahisinde. Unutmayın burnun şekli bozuksa; kısmen ya da tamamen fonksiyonları da bozuktur.

Rinoplasti yani burun estetik ameliyatı ile yapılan işlem; burundaki kıkırdak ve kemikleri yeniden biçimlendirerek burna yeni bir şekil vermekten ibaret değildir.Burnun fonksiyonel görevlerini bozmayan aksine düzelten bir cerrahi prosedürdür.Bazı ameliyatlarda fazla kemik ve kıkırdak kısımları çıkarırken,bazen de tam tersi, kısa veya çökmüş burunlarda olduğu gibi, kıkırdak ve kemik doku eklemek gerekebilir.

Rinoplasti bilimsel normlar ışığında yapılan bir ameliyattır. Estetik yüz ameliyatları içinde tüm dünyada ve Türkiye’de en sık yapılan ameliyat burun estetiğidir ve her yıl burun estetiği olan kişi sayısı bir önceki yıla göre artış göstermektedir. Bu cerrahi ile amacımız görsel olarak daha güzel ve fonksiyonel olarak sorunsuz çalışan bir burundur.

Burun anatomisinin değişkendir yani her hastada ayrı bir burun yapısı ile karşılaşılabilir.Burun estetiği kişiden kişiye farklılıklar gösteren bir cerrahidir. Ameliyatın zorluğuna rağmen her hastada estetik ve fonksiyonel sorunlar çözülmeli ve sonuç mutlaka ameliyat öncesi mutabık kalınan hasta beklentisi ile bir oranda örtüşmelidir. İşte bu nedenlerden doları burun estetiği en zor estetik operasyon olarak değerlendirilmektedir .

Güzel ancak fonksiyonu olmayan bir burun felakettir, mükemmel bir sonucu garanti edecek sihirli bir ameliyatsa maalesef yoktur.

Peki ideal burun nasıl olmalıdır? Aslında her şey denge ve uyumdan geçmektedir. Burun mutlaka kendi içinde uyumlu ve orantılı olmalıdır. Yani burun sırtı,burun kanatları, burun ucu, burun deliği gibi kısımlar arasına uyum ve orantı olmazsa burun kendi içinde sırıtmaya başlar. Aynı şekilde burun ve yüz arasındaki denge,uyum ve orantıda evrensel güzellik normlarına uygun olmalıdır.

Burnun yapıları kendi içinde uyumlu olmalıdır. Burun ucu, sırtı, kanatları, deliği gibi alt bölümleri birbirleri ile bir uyum ve orantı içinde olmalıdır ve aynı zamanda yüzün diğer yapıları ile de uyumlu ve orantılı durmalıdır. Yani çene, alın,elmacık kemikleri dudaklar ve çene altı bölgesi burunla aynı dengede durduğu zaman burun estetik açıdan doğru konumlanmış ve güzel diyebiliriz.

Unutmayın ki; doğal ve silik durmayan bir burun güzeldir. Abartılı olarak küçültülen yada aşırı kalkık bir burnu da doğallıktan uzaklaştığı için güzel olarak değerlendiremeyiz.

Burun estetik ameliyatları ile çok uğraşan bir cerrah olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Bazı meslektaşlarımız maalesef zaman zaman güzel burun yapacağım derken burnu aşırı oranda küçültüyor ve burun yüzde orantısız,uyumsuz hale gelebiliyor. Bu hastalarda sonuç, fonksiyon olarak tam bir felaket olurken,estetik olarak da mutsuz günler başlıyor.Burun yüzdeki varlık belirtisini cerrahi sonrası asla kaybetmemeli diye düşünüyorum.

Yıllar içindeki deneyimim bana şunu öğretti; Yüzde kaybolup giden bir burun silüeti doğallıktan ve güzellikten uzaktır.

Anadolu coğrafyasının kendine has özelliklerini taşıyan toplumumuz da,özellikle kadınlarda küçük ve güzel burun isteğini anlıyorum ama orantılı ve dengeli burnun yüzdeki varlık belirtisini kaybetmeyeceğini ısrarla “küçük burun isteği” ile gelen hastalarıma anlatıyorum ve eğer kafalarında doğallıktan uzak bir burun hayali varsa onları yanlış gördüğüm noktalarda ikna etmeye gayret ediyorum

Elbette bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalarıma farklı alternatifler gösteriyor ve nihai karar öncesinde onu doğru yönlendirmeye çalışıyorum.Muhakkak ki,estetik anlayış görecelidir bu yüzden tek bir doğru yoktur amacımız doğallıktan uzaklaşmadan güzel bir burun yakalamak olmalıdır. Her açıdan burun güzel ve hoş durmalıdır

Rinoplasti de benim amacım keskin dönüşlü bir burun ucu yaratmaktır. Bir rinoplasti ameliyatı sadece hastanın istediğini sağlayabildiği ölçüde başarılıdır. Ama o kadar değişken ve zor bir anatomik yapıda, kıkırdak şekillendirmesi gibi işlemlerin zor mu zor olduğu bir işlemde hasta beklentisini % 100 oranında gerçekleştirmek çok kolay değildir.Sizin cerrahi deneyiminiz ve yeteneğiniz dışında cilt kalınlığından kıkırdak zayıflığına kadar pek çok faktör başarıda rol oynamaktadır.

Burun estetiği olmak istediğinizde doktorunuzla yapacağınız ilk görüşmede mümkünse ayna karşısında sizi rahatsız eden üç ayrıntıyı gösterin. Bu cerraha oldukça yardımcı olacak bir ipucudur. Ben tüm hastalarımda rutin olarak uygulamaktayım

Burnun estetik konfigürasyonunda yan (profil) dan görünüm önemlidir ama tek başına yeterli değildir. Burun ön bakışta da doğal ve güzel durmalıdır. Kimse sizin alttan burun deliğinize bakmaz ama alt bakışta da burun göze simetrik ve hoş gelmelidir.Yandan güzel duran bir burun önden veya çaprazdan çok kötü durabilir veya tam tersi olabilir.Burnun profil (yan) görünümünün güzel olması yeterlidir fikri toplumda yanlış olarak değerlendirilen bir kanıdır. Burun tüm açılardan güzel durmalıdır. Burun sırtına ışık düştüğü zaman gölge ve parlaklıklar olması gereken yerlere düşmelidir.Kanımca karşı bakış oldukça önemlidir.çünkü başkaları bizi daha çok karşıdan görür, aynada her sabah kendimizi karşıdan değerlendiririz.

Ameliyat öncesi görüşme oldukça önemlidir. Çünkü fotoğraflar üzerinde yapılacak preoperatif analizler burundaki sorunun doğru tespit edilmesi ve aynı zamanda ameliyat başarısı için vazgeçilmezdir. Bu analizden kastım şudur; Burun anatomisindeki tüm sorunları en ince noktasına kadar saptamak ve ameliyat planlamasını bu veriler ışığı altında yapmak. Amacımız her yüze uygun karakteristik ve doğal bir burun yapmak ise bu görüşme ve analiz maksimum verim alınıncaya kadar uzatılmalıdır.

https://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

27 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal