OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Günümüzde Burun Estetiği

Burun Estetiği Hakkında Çok daha fazla yazıya Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Burun estetiği için cerrah arayışına giren gençler henüz yeterli oranda olmasa da daha bilinçli hareket etmeye başladı. Kabul etmek gerekir ki bu işlem hala gençler arasında en yaygın işlemdir ve artmaya da devam etmektedir.
Burun yüzün en önemli karakteristik yapısı dolayısıyla ameliyat sonrası doğal ve güzel bir burun için burun estetiğini yapacak doktorun eğitimi,tecrübesi ve sonuçlarını araştırmak işi şansa bırakmamak için önemli. Burun estetiği sandığınızdan daha komplike ve zorluğu olan bir ameliyattır

Ülkemizde sadece burun cerrahisi ile ilgilenen ve burun estetiği konusunda üst düzey işler yapan hekimler var ve bu ameliyat ülkemizde daha uygun fiyata yaptırılabiliyor. Karşılaştırmak gerekirse İngiltere’de burun estetiği fiyatları 3.000 – 7.000 pound arasında değişirken ülkemizde rakamlar daha uygun. Ama burada bir nokta önemli, özellikle çok ucuza bu işi mal edeyim derken başarısızlıkla karşılaşmamaya da dikkat edilmeli , yoksa ardı ardına düzeltme ameliyatlarına maruz kalınabilir.

Her zaman belirttiğim bir şey var ki; rinoplasti de amaç mükemmel burna kavuşmak olmamalıdır, çünkü güzellik herkese göre faklıdır. Bence doğal olan güzeldir. Estetik sonrası çok fazla oyuk, küçültülmüş artistik burunlar belki bir dönem tercih ediliyordu ama artık makbul değil. İnsanlar ameliyat olduğunuzu anlıyorsa sorun var demektir. Tatilden mi döndün ? dinlenmiş görünüyorsun ? saçlarını mı kestirdin ? gibi sorulara muhatap kalıyorsanız ya da “sende bir güzellik var” tarzından yorumlar alıyorsanız merak etmeyin ameliyatınız tam isabet olmuştur.

Bir başka insana benzemek için ameliyat olmayın, unutmayın ki; herkesin cilt, kıkırdak ve kemik yapısı hatta yüz yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle amacınız size özgü, doğal ve güzel karakteristik bir burun olmalıdır. Ameliyat öncesinde beklentilerinizi ve hayallerinizi doktorunuzla tam olarak paylaşın ve ne kadar değişiklik olabileceğini öğrenin, burun estetiğinin sınırları olan bir cerrahi prosedür olduğu gerçeğini ise sakın ola aklınızdan çıkarmayın.

Yakınlarda New York Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada beyaz kadınlarda burun ve yüz arasındaki 106 derecelik açının daha feminen ve estetik görünüm açısından ideal olduğu iddia edildi. Bir nevi güzelliği yeniden tarif ediyorlar ama buna katılmıyorum çünkü burnu doğal ve güzel gösteren başka unsurlar da var. Alın, yanaklar, dudaklar ve çenenin yapısı en az açılar kadar önem taşır. Bunları değerlendirmeye almadan salt açılarla güzel burnu tanımlamak yetersizdir.

Burun estetiği olmak isteyenlerin sayısı dünyada her sene giderek artıyor mesela İngiltere’de geçen yıla göre ameliyat olanların sayısında resmi istatistiklere göre %19 artış var. Bende ülkemiz için benzer şeyleri gözlemlemekle birlikte ortalama yaşın giderek düştüğünü farkediyorum. Gençler lisedeyken ameliyat olmak istiyorlar ki; burun tıkanıklığı sorunu yoksa böyle bir karar vermek için en azından yirmili yaşların başını beklemelerini daha sağlıklı buluyorum. Hayatlarının dönüm noktalarında bu ameliyatı yaptırmak isteyenlerin sayısı da artıyor, örneğin düğün öncesi, üniversiteyi bitirince, yeni bir işe başlamadan önce… Tabi burun tıkanıklığı ile estetiği aynı anda yaptırmak isteyenleri ayrı değerlendirmek gerekiyor ki, onlar her zaman ameliyat olabiliyorlar.

Bir şeyi kabul etmek gerekir ki dijital çağ daha genç ve güzel görünmek isteyen insanların sayısını arttırdı. Takipçileriyle sosyal medya ve instagram aracılığıyla fotoğraflarını videolarını paylaşan kişiler,daha genç ve güzel görünmek arzusuyla burun estetiği olmak isteyebiliyor, aynen TV starları, modeller gibi. Aslına bakarsanız artık herkes kendi çapında bir isme sahip. Bu durum özellikle ABD ve Avrupa’da daha yaygın ancak son zamanlarda özellikle selfie paniği yaşayarak gelen gençlerde de artış gözlemliyorum. Selfie çekerken o güne kadar farkına varmadıkları ya da önemsemedikleri burunlarındaki sorunları düzelttirmek istiyorlar. Bazen instagram selfie’si iki boyutlu olduğu için olmayan bir şeyi de var gibi gösterebiliyor ve kişi de kaygı yaratabiliyor. Tabi burada sorun olanla olmayanı ayırmak bizim işimiz.

https://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal