OP. DR. BAHADIR BAYKAL

ilk görüşme ve muayene

Burun estetiğine karar verdiniz ve size uygun doktor seçiminizi yaptınız.Yapacağınız ilk görüşme ve muayene ameliyatınızın başarısı için önemlidir. Beklentilerinizi ve nasıl bir burun istediğinizi belirteceğiniz bu görüşmede aynı zamanda muhtemel ameliyat sonucunuzun beklentinizle ne oranda uyumlu olabileceğini de doktorunuzla konuşacaksınız.

Aslında cerrahi sonrası mutluluk bu ilk görüşmede gizlidir dersem abartmış olmam. Ben aynı seansta ameliyat olmuş diğer hastalarımın (izin alınmış onaylı) ameliyat önce ve sonrasını karşılaştırabileceğiniz fotoğraflarını sizlere gösteriyorum. Bence bu fotoğraflar yapılacak sanal burun tasarımı çalışmasından çok daha önemli çünkü cerrahi nosyon olarak nasıl bir hekimle karşı karşıya olduğuzu konusunda size en iyi fikri geçmiş çalışmalar verecektir. Gerek photoshop gerekse 3D imaging programları ile muhtemel sonuçlar ve yeni burnunuz hakkında birlikte analiz yapma imkanını hastalarıma sunuyorum. Doğal, fonksiyonel ve güzel bir burnun sırrı yapılacak olan analiz ve görüşmede saklı olduğundan, hastalarıma mutlaka nasıl bir burnun kendilerini rahatsız edeceğini soruyor ve beklentilerini öğrenmeye çalışıyorum.

Nasıl bir burun istemiyorsunuz? bence; nasıl bir burun istiyorsunuz? sorusundan daha önemlidir. Emin olun beklentiye ulaşamamaktan daha kötüdür; beklentinin dışında kalmak. Bu yüzden burun estetiği olmak için gelen tüm hastalarımda; ilk görüşmede ayna karşısında kendilerini rahatsız eden üç ayrıntıyı göstermelerini istiyorum. Bu bana ameliyat planlamasında oldukça yardımcı olacak bir ipucudur.

Görüşme sırasında sizi nasıl bir burnun mutsuz edebileceğini en ince noktasına kadar anlatın. Ameliyat sürecinizi, doktorunuzun hangi tekniği kullanacağını, tampon yerleştirilip yerleştirilmeyeceğini, ameliyat sonrası kontrol sıklığınızı ve iyileşme sürecinizi ayrıntılarıyla konuşun. Gelişebilecek muhtemel komplikasyonların ne olabileceği konusunda ameliyat öncesinde bir fikriniz oluşmalı.

Ameliyat sonrası dönemde doktorunuza kolay ulaşıp ulaşamayacağınızı, kendisi ile mi? asistanıyla mı? muhatap olacağınızı öğrenin. Ben kişisel olarak tüm hastalarımla ameliyat öncesi ve sonrası dönemde kendim konuşmayı tercih ediyorum, sorularını cevaplandırmaya gayret ediyorum.

Aklınıza takılan her detayın cevabını almaya çalışacağınız bu görüşmede ayrıca sizi rahatsız eden bir burun tıkanıklığınız varsa doktorunuza belirtin. Sadece kozmetik sorunlarla başvuran hastaların yapılan detaylı muayenesinde yaklaşık % 35 oranında fonksiyonel sorunlar tespit edilmektedir. Bu nedenle cerrahi sonrası estetik sorunların yanı sıra fonksiyonel sorunlarında çözülmesi gerekir.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal