OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Karakteristik Burun Estetiği

Çevremize baktığımızda bazı insanların yüzlerine karakteristik ifade veren büyük burun yapıları onlar için ayırt edici önemli bir özellik oluşturup Barbra Streisand gibi mutlu olurken,bazen de güzel bir burna sahip olmasına rağmen ufak kusurları dahi dert edinip daha ince, daha küçük bir burun şekline kavuşmak hayaliyle bir yada birkaç kez ameliyat olabiliyor insanlar, Jennifer Lopez gibi.

Yüz analizi ve karakter tahlili üzerine sayısız görüş bildiren bilgelerin ülkesi Çin’de savaşa gidecek orduların komutanlarının daima kemerli ve büyük burna sahip olmaları aslında tesadüf değildi. Çünkü yaygın inanışa göre; komutanın burnu küçükse liderlik kabiliyeti de olmaz, önce kendisi ölür sonra ordusu dağılırdı. Aslında bu bilgelere göre; tarih boyunca sayısız karaktere bakarsanız burun yapısı ile güçlü olma arasında ilinti vardı, küçük ve kalkık bir burun masumiyeti ifade ederken, kemerli bir burunda içinde güç ve kudreti barındırıyordu.

Çinli karakter analistlerin düşüncelerini bir kenara bıraksak dahi, şunu kabul etmeliyiz ki; burun yüzün hatta tüm bedenin en sembolik ve karakteristik parçasıdır. Bende özellikle erkeklerde burnun olması gerektiğinden daha çok küçültülmesinin sanki gücü de kırdığını düşünüyorum ve doğru bulmuyorum. Elbette kişinin fiziki kapasitesinde bir azalmadan bahsetmiyorum, karşı bakışta oluşacak algının yansımasının böyle olacağını ifade etmek istiyorum.

Yüz karakter uzmanlarına göre, kadınlarda küçük ve kalkık burnun korunmayı sembolize ediyor. Ayakları üstünde duran güçlü kadını ise hafif kemerli burun tasvir ediyor.

Eğer burun estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, burun estetiğini oldukça sık yapan ve deneyimi olan bir cerrah olarak size tavsiyem, ” Niçin böyle bir değişiklik arzu ediyorum? un yanıtını açık yüreklilikle kendinize vermenizdir. Rinoplasti ile hayatınızda yolunda gitmeyen şeylerin düzeleceğini düşünüyorsanız o halde lütfen! iki kere düşünün.

Benim ameliyat felsefem, karakteristik burun estetiğinde kişinin yaşına, sosyal çevresine, yaşadığı coğrafi bölgeye göre burun estetiğinin planlanması yönündedir. Elbette Ortadoğu ülkelerinden gelen hastamla İzmir’den bana başvuran hastamın cerrahi planlamasını yaparken sadece yüz yapısını düşünmüyorum. Hayatını sürdürdüğü sosyal çevrede ameliyat sonrası yaşayacağı her duyguyu düşünmek zorundayım. Örneğin Güneydoğu Anadolu Bölgesinden bana başvuran erken hastalarımın önemi bir kısmı kemerli burun yapısının düzeltilirken bir miktar kemerin kalmasını arzu ediyor. Bir cerrah olarak kişisel tercihlere fonksiyonel ve kozmetik sorun yaratmadığı sürece saygı duymak zorundayım.

Karakteristik Burun Estetiğiinden fazlasına ulaşmak istiyorsanız Tıklayın

18 Mart 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal