OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiği ve Psikoloji

Ülkeler ve kültürler arasındaki mesafenin azalmasıyla birlikte insanlar birbirinden daha çok etkilenmeye başladılar. Doğal olarak dış görünümleri ile ilgilenen kişi sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Aslında estetik ameliyatlarla, özellikle de kısa sürede uzun vadeli sonuçları olan estetik girişimlerle psikoloji olumlu etkileniyor Sadece ülkemizde değil tüm dünyada rinoplasti yani burun estetiği en popüler kozmetik uygulamalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Başarılı ve doğal bir burun ile kişide özgüven artışı olacağı muhakkak. Hastalarımda gözlemlediğim bir başka gerçek ise; kendilerini daha mutlu hissetmeye başlamaları. Pozitif duyguların gün içinde yaşam enerjisini de olumlu etkilediğini yadsımamalıyız.

Güzel bir burun ile hem özgüven artışı yaşarız hem de daha genç görünürüz.

Estetik burun ameliyatı sonrası, önceden yapmaktan çekindikleri pek çok şeyi yapmaya başlayan hastam var. Profil fotoğrafı çektirmemek için objektif açısını ayarlamaktan vazgeçen de var. Sosyal ilişkilerinde daha aktif hale gelende… dans kursuna gitmeye başlayan da…

Şahsi gözlemim, kemerli, eğri, çökük yada büyük burunlu kişilerde bu durumun ergenlik çağıyla birlikte psikolojiyi olumsuz etkilemeye başladığı yönünde.

Elli’li yaşlara kadar bekleyip aniden burun estetiğine karar veren hastalarım oldukça çok.
Burun estetiği öncesi dikkatle değerlendirmeye çalıştığım hastalarıma yeterli vakit ayırarak tanımaya gayret ediyorum.Ameliyatı niçin istediklerini? defalarca sorduğum oluyor. Birlikte ameliyat sonrası beklentilerini ölçmeye ve doğru bir noktada konumlandırmaya çalışıyoruz. Doğru analiz kadar gerçekci beklenti de çok önemli.

İşimin en hoşuma giden kısmı, ameliyattan bir süre sonra hastalarıma önce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını göstermek. Ameliyatın ifadelerinde ve özellikle bakışlarında yarattığı farklılık fark edilebilir bir değişim. Aslında bu moral motivasyon hayatının çoğunu burun ve cerrahisi ile geçiren bir cerrah içinde oldukça önemli diye düşünüyorum.

Daha önce bahsettiğim gibi burunda estetik problemleri fonksiyonel problemlerden ayrı tutamayız. Fonksiyonel rinoplasti sonrası daha iyi nefes almaya başlayan, burun tıkanıklığı geçen, uyku geçişlerini düzenli yapmaya başlayan kişinin zindeliği hayatına da yansıyacaktır yorgunluk, halsizlik ve spor yaparken tıkanma gibi şikayetlerden kurtulacaktır. Bu durum bile kendisini mutlu etmeye yeter aslında.

Hem estetik hem de fonksiyonel sorunlar nedeniyle yaptığımız burun estetiğinde yanlış bir noktayı vurgulamak önemli; maalesef son dönemde özellikle 15 – 16 yaş grubundaki gençler burun estetiğini adeta moda gibi görmeye başladılar ki; bunu tasvip etmek ve onaylamak mümkün değil. Onlara ve ailelerine tavsiyem en azından 18 yaşına kadar beklemeleridir. Çünkü 18 yaş ile 16 yaş arasında olgunlaşma ve istekler yönünden bir fark olacağı kesindir. Belki ameliyattan vazgeçecekler belki de nasıl bir burun istediklerine yönelik tercihlerini değiştirecekler.

Hemen aşağıdaki link’e tıklayın ve Rinoplasti hakkında herşey isimli makalemizi de okuyun

https://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

Burun Estetiği ile alakalı kapsamlı bir makaledir.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal