OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Revizyon Burun Estetiği

REVİZYON BURUN ESTETİĞİ MERAK EDİLEN BİR KONU. DÜZELTME VE SEKONDER OLARAK TA BİLİNEN BU YÖNTEMİ SİZLERE TÜM DETAYLARI İLE BU MAKALE DE ANLATMAK İSTEDİM.

Revizyon burun estetiği, bir önceki burun estetiği ameliyatında yapılan estetik ya da fonksiyonel hataların düzeltilmesini sağlayan cerrahi girişimdir.

Çevrenize baktığınızda ameliyattan mutlu olan pek çok kişi görebilirsiniz ama mutsuz, hatta bu ameliyatı olduğu için pişman insanlar da görebilirsiniz. İşte bu ikinci grupta yer alan hastaları tedavi edebilmek, bir anlamda mutsuzluklarını giderebilmek için “ farklı sebeplerden dolayı “ revizyon cerrahisine ihtiyaç duyarız.

Estetik beklentilerin ilk ameliyatta yeterince karşılanmamış olması ya da fonksiyonel problemler ( burun tıkanıklığı gibi) veya sıklıkla iki problemin bir arada olması revizyon burun estetiği cerrahisinin başlıca nedenleridir.

İlk kez yapılan burun estetiği operasyonlarında iki sebepten ötürü revizyon ameliyata ihtiyaç duyulur. Ya burun yapısının fazlasıyla bozulmasından ya da çok fazla dokunulmamış olmasından.Bir diğer problem ise asimetridir. Alışılmadık bir başka durum ise oldukça görülebilen yara izleridir.

revizyon burun estetiği


Revizyon burun estetiği ile neler başarılabilir

İlk burun estetiği operasyonunda olduğu gibi, revizyon( düzeltme) burun estetiğinde de hedef yine, burun şeklinin iyileştirilmesi ve fonksiyonlarının artırılmasıdır.

Bazen ilk ameliyat sonucu, hastanın ya da cerrahın beklentilerini karşılamaz. Bu gibi durumlarda revizyon rinoplasti ile ilk ameliyat sonuçlarını gidermek için düzeltmeler yapılır. Bu düzeltmeler 15-20 dk lık lokal anestezi altında yapılabilen müdahaleler olabileceği gibi uzun süren komplike girişimlerde olabilir.

Bazen burunla ilgili işlevsel bir sıkıntı olmamasına rağmen ilk burun estetiği ameliyatından sonra fonksiyonel problemler ortaya çıkabilir (burun tıkanıklığı vb.), işte bu durumlarda da nefes almanın sağlanması amacı ile düzeltme yapılır

Şunu sakın unutmayın burun estetiği, estetik yüz cerrahi uygulamaları içerisinde en karmaşık ve zor olanıdır. İncelikli bir cerrahi gerektirir. Yanlış hamleler, burun şeklinde yapılan kötü değişiklikler burun fonksiyonlarında problem oluşmasına sebep olabilir


Revizyon Burun Estetiği ile düzeltilmesi mümkün olan problemler nelerdir ?

Burun eğriliği

Burun ucu asimetirisi

Burun ucunun sivri ve asimetrik olması,

Kıkırdak çıkıntıları

Kemerli burun

Aşırı kalkık burun

Semer burun deformiteleri

Burun deliklerinin asimetrisi

Kuş gagası deformasyonları ( kıkırdak ya da yumuşak doku kaynaklı )

Nefes alma fonksiyonları ile ilgili problemler

Ben daima revizyon burun estetiği ameliyatında hem estetik hem de fonksiyonel problemleri aynı anda çözmeye çalışıyorum.

Revizyon burun estetiği sırasında karşılaşılan en belirgin fonksiyonel sorun ; burun tıkanıklığıdır. Nazal septum ya da burun duvarı gibi pek çok farklı sebepler burun tıkanıklığına neden olabilir.  Pek çok kişinin burnunda farkında olmasa bile deviasyon mevcuttur, yani burnun iç kısmındaki kıkırdak ve kemik duvar eğridir. Burun tıkanıklığının oldukça ciddi olduğu durumlarda rinoplasti zorunlu hale gelmektedir. Yani estetik ameliyat fonksiyonel iyileşme için şarttır.

Burun estetiği ameliyatı sırasında burunda yapılan değişiklikler, deviasyon problemini artırabilmektedir.  Hatta bazı durumlarda ilk ameliyat sonucunda burun fonksiyonları işlevsizleşebilir ve deviasyon oluşabilir.

revizyon burun estetiği nasıl yapılır

Burun hassas bir organdır. Kıkırdak ve kemiğe yapılan estetik girişimler yumuşak dokuya ve deriye uygulananlardan daima daha zordur.Yapılan küçük değişiklikler fonksiyonel ve estetik büyük değişikliklere sebep olabilir. Bu nedenle rinoplasti, diğer estetik cerrahi türlerine göre çok yüksek revizyon oranına sahiptir.

Revizyon burun estetiği, bilim ve sanatın maharetli bir birlikteliğini gerektirir. Revizyon rinoplastisinde iyi sonuçlara ulaşmak için, cerrahi tecrübe ve ustalık olmazsa olmazdır. 


Revizyon burun estetiği ameliyatı ile neler yapı
lamaz

Diğer tüm cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, revizyon burun estetiği cerrahisinde de beklentilerinizin gerçekçi olması gerekir. Ameliyat sonrası büyük bir değişim geçirmeyi beklemek büyük bir yanılgıdır. Revizyon cerrahisi sonrasında şüphesiz burnunuz daha iyi bir görünüme kavuşacak ve kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız. Ben hastalarıma daima şunu söylüyorum, bir burnu en kötü durumdan mükemmel hale getirebilmek kolay değildir. Bence her zaman bir üst seviyeyi hayal etmeniz gerçekçidir. Kötü bir burnu ortalama bir burna, vasat burnu ise iyiye dönüştürmek hedefimiz olmalıdır.

Detaylı Muayene

Revizyon ameliyatı için detaylı bir muayene süreci gerekir. Hastanın ilk ameliyat sonucundan neden mutsuz olduğunu doğru anlatması ve cerrahın estetik beklentileri anlaması açısından detaylı muayene oldukça önemlidir. Cerrahın hedefi, burnun görüntüsünü iyileştirmek ve rahatsız edici kusurları azaltmak olmalıdır. Burnun; burun ucu, burun delikleri ve burun sırtı ile uyum ve denge içinde olması halinde bu hedefe ulaşılır. Bunun ötesinde, burnun genel olarak yüzün diğer özellikleriyle yani alın, kaşlar, yanaklar, dudaklar ve çene ile bir denge içerisinde olması gerekir. Tüm bu değişkenler dikkate alındığında, doğal görünümlü ve fonksiyonları doğru çalışan bir burun ortaya çıkacaktır.


Revizyon burun estetiği ameliyatı için gelen hastaların muayenesinde şu noktaları inceleyip değerlendirmek gerekir;

Estetik olarak;

Burnun üst bölümü – burun kemikleri

Burnun orta bölümü – kıkırdak ağı

Burun ucu ve burun delikleri

Burun cildi kalınlığı

Fonksiyonel olarak ;

Septum deviasyonu, konkalar, nazal valv ve alerji

Burnunuzun güzel ve hoş görünmesi elbette önemlidir fakat burnun fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması olmazsa olmazlardan biridir.

Revizyon burun estetiği muayenenizde ben özel bir program sayesinde sizin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bir tasarım yapıp, farklı açılardan görselleri inceleyip, sizlerle tartışıyorum. Bu gerçekten hem beni hemde sizi istenilen noktaya götürmek konusunda oldukça işe yarayan bir uygulamadır.


Revizyon burun estetiği ameliyatı olmak için uygun aday misiniz?

Daha önce bir ya da birden fazla burun estetiği ameliyatı geçirmiş ancak estetik kaygıları ya da fonksiyonel problemleri devam eden yetişkin kişiler revizyon cerrahisi için başvurabilirler. Estetik ya da fonksiyonel iyileşme talebi olan ve bu anlamda beklentileri gerçekçi olan herkes revizyon burun estetiği cerrahisi için doğru adaydır.

Bu noktada birşeye dikkat çekmek istiyorum; kişide sağlıklı yüz dokusu ve kas yapısı olması herşeyden önce gerekir, ayrıca  ameliyata engel herhangi bir sağlık probleminin olmaması da mühimdir.

Kendi güvenliğiniz için muayene sırasında doktorunuza sağlık durumunuz hakkında doğru bilgileri veriyor olmalısınız. Özellikle tiroid bozuklukları, diyabet, yüksek tansiyon ve  kan dolaşımı ile ilgili problemleri olan hastaların doktorlarına danışmaları önemlidir.

Son zamanlarda tütün mamulleri, kokain, eroin bağımlılığı artmaya başladı. Özellikle böyle bir duruma sahipseniz , sağlığınız ve ameliyat başarınız için ilk görüşmede doktorunuza bu durumu bildirmenizi öneririm.

Revizyon burun estetiği ameliyatınızı yapacak olan cerraha, bir önceki ameliyatınıza ait görsel tasarımları, öncesi ve sonrası fotoğraflarınızı, varsa detaylı ameliyat notunuzu iletmeniz ve üzerinde konuşmanız oldukça önemlidir. Paylaştığınız her bilgi muayenenizin daha detaylı ve daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır. Her ne kadar doktorunuz fiziksel olarak burnunuzu muayene edecek olsa da, daha önceki ameliyatta tam olarak burnunuza neler yapılmış olduğunu net olarak anlamanız ve anlatmanız mühimdir.

revizyon burun estetiği ameliyatı

Revizyon burun estetiği ameliyatları nasıl yapılır

Detaylı muayeneden sonra ben size sorununun nasıl ve neden oluştuğunu anlatıp, potansiyel çözümler üzerine odaklanarak, çözümleri yine sizlerle birlikte tartışıyorum. Nelerin yapılması gerektiğini anlatarak, ihtiyaçlarınıza özel kişisel çözümler üretiyorum. Her şeyden önce ameliyat, doğası gereği, kişiye göre değişiklikler gösterir.  Estetik burun ameliyatlarında, burnun içerisindeki kıkırdaklar kullanılarak, yerleri değiştirilerek ve yeniden konumlandırılarak burna şekil verilir. İlk yapılan ameliyatlarda burun içerisindeki kıkırdakların hemen hepsi kullanıldığı için, revizyon ameliyatlarda kulak ya da kaburgadan kıkırdak alma yoluna gidilir. Kemik veya kıkırdak takviye için, ben -herhangi bir alerjik reaksiyon riski ihtimali nedeniyle-hastanın kendi vücudundan aldığım kıkırdak ve dokuları kullanmayı tercih ediyorum.

Revizyon burun estetiği ameliyatları da genel anestezi uygulaması ile yapılmaktadır.

Ameliyat süresi, burnun yapısına ve durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.


Revizyon burun estetiği ameliyatına hazırlık

Cerrahınızı seçtikten sonra hazırlık sürecinizde başlamış olacaktır. Revizyon burun estetiği ameliyatına hazırlık süreciniz aslında ilk ameliyatınıza hazırlık aşamasıyla bire bir aynıdır.

Ameliyat öncesi kesmeniz gereken aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları doktorunuz size mutlaka söyleyecektir. Sigara içiyorsanız, ameliyattan bir kaç hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız biz hastalarımıza en az 1 ay öncesinden sigarayı bırakmaları gerektiğini tavsiye ediyoruz. Özellikle revizyon ameliyatlarında iyileşme sürecini ciddi anlamda etkilediği için ameliyat öncesi sigara içmeyi bırakmanız oldukça önemlidir.

Alkol alımını ameliyattan 1 hafta kadar önce bırakmanız iyi olacaktır. Ameliyat saatinizden 8 saat önce yemek yemeyi ve su içmeyi kesmelisiniz.

Ameliyat sonrası

Burnunuzun korunması ve düzgün iyileşmesi için atel ya da alçı kullanılması olasıdır. Bazen yumuşak iç ateller veya kendi kendine eriyen nasapor gibi özel pedler burun içine yerleştirilir. Ameliyattan sonra en az 24-48 saat kadar burnun stabilize olması için, bunların burunda kalması önemlidir.

Yatarken ya da dinlenirken başınızı göğüs hizanızda yükseltmeniz kanamayı ve şişmeyi azaltacaktır. İlk ameliyatlarda olduğu gibi, revizyon ameliyatı sonrasında bir kaç gün burunda az miktarda kanama ve mukus drenajı olması çok doğaldır. Bu durum özellikle pansumanın çıkarıldığı durumlarda görülebilmektedir.

Burun deliklerinize yerleştirilmiş küçük gazlı bez pedler burnunuzda oluşacak herhangi bir akıntıyı kontrol edecektir.  Ameliyat sonrasında hemşireler bu pedleri nasıl değiştirmeniz gerektiğini size göstereceklerdir.

Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrasında koşu, aerobik gibi yorucu aktivitelerden bir süreliğine uzak kalmalısınız. Burnunuz tam anlamıyla iyileşene kadar yüzmemelisiniz. Burnunuzu sümkürerek temizlemekten, çiğnenmesi zor gıdaları yemekten, gülmek, kahkaha atmak gibi yüz kaslarını fazlasıyla çalıştıran mimiklerden, kanamanız azalana kadar kaçınmalısınız. Dişlerinizi fırçalarken üst dudağınızı sınırlı şekilde hareket ettirmelisiniz. Başınızın üzerinden geçirilmeden giyilen kıyafetleri tercih edin.  Burun üzerine baskı uygulayacağı için gözlük ve güneş gözlüğü takmayın.

Revizyon estetik ameliyatı sonrasında gözlerde ve göz kapaklarında morluklar olması oldukça normaldir. Tüm şişlikler ve morluklar 1 hafta içerisinde geçecektir.  Buz kompresi yapmak şişlikleri ve morlukları azaltacaktır.

Ancak unutmayın İyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı vakalarda özellikle burun ucu şişliğinin tam anlamıyla kaybolması 6 ayı bulurken, bazı hastalarda bu süre, 1 yılı bulabilmektedir. Burada bahsedilen şişlik sadece sizin ve doktorunuzun farkedebileceği şekildedir.  Ailenizin, arkadaşlarınızın gözle görebileceği ölçüde bir şişlik olmayacaktır.Tüm bu şişliklerin geçmesiyle burnunuz son halini alacaktır.

Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrasıda pek çok kişi normal sosyal aktivitelerine 2-3 hafta içerisinde dönebilmektedir.

revizyon burun estetigi doktoru


Riskler ve Komplikasyonlar Nelerdir

Her cerrahi uygulama kendi içerisinde bir takım riskleri de beraberinde getirir. Revizyon burun estetiği ameliyatında oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar ise şu şekildedir;

Tekrarlanan burun kanamaları

Burundan nefes almada zorluklar

Burun ve çevresinde uyuşma

Eşit olmayan veya asımetrik sonuçlar

Skar (iz)

Persistan ağrı, renk değişikliği veya şişme

Kullanılan greft materyallerinin alerjisi


Revizyon Burun Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır

Revizyon burun estetiği aslında ilk operasyonda planlanan hedefe ulaşılamaması ve oluşan hataların düzeltilmesidir. Eğer ilk ameliyat cerraha sınırlı bir düzeltme imkan sunmuşsa unutmayın ki, revizyon cerrahisi çok daha az doku ile çok daha kısıtlı çapta düzeltme imkanı sunacaktır. Bu nedenle, revizyon burun estetiği ameliyatınızı yapacak olan cerrahı seçmek çok önemli bir karardır. Bence sadece burun estetiği ve revizyon burun ameliyatları konusunda özelleşmiş bir doktoru seçmek başarı ihtimalinizi arttıran ilk adımdır. Herhangi bir KBB ya da Plastik Cerrahi doktoru seçmekten ziyade ameliyatlarının neredeyse tamamına yakını burun estetiği ve revizyon burun ameliyatı olan, bu konuda eğitim almış ve yayınlar yapmış bir doktora ulaşmanızı öneririm. Emin olun burun estetiği alanında yetişmiş ve bu konuda çalışan bir cerrah size yapılacak operasyonun planlamasını, risk analizini ve cerrahi yönetimini en iyi şekilde yapacaktır. Ancak son zamanlarda şöyle bir gözlemim de var ; “ Bence burun estetiğinin uç noktası revizyondur. Cerrahların çoğu revizyon ameliyata girmeyi tercih etmez. Eğer revizyon burun ameliyatı sayısı tüm burun operasyonlarının içerisinde ağırlıklı oran tutan bir doktora ulaşabilirseniz, tercihinizi bu yönde kullanmanızı tavsiye ederim “.

Ameliyatın yapılacağı hastanenin akreditasyonunu kontrol etmekte, doğru cerrahi seçmek kadar önemlidir. Bu iki noktayı dikkatli seçmek ve ameliyat öncesi doktorunuza genel sağlık durumunuzu doğru anlatmanız olası riskleri minimum düşürmenizi sağlayacaktır.

Bununla beraber bir kez daha söylemekte fayda var, her cerrahi prosedürün kendi içerisinde riskler taşır, bol şanslar…

24 Ağustos 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal