OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları Size Ne Kadar Fikir Verebilir?

Ameliyatı yapacak olan cerrahı seçmek oldukça zor olabilir. Ameliyatın nasıl yapılacağı ve sonucun ne şekilde olacağından bağımsız olarak, öncelikle doktorunuza güveniyor olmanız gerekir. Eğer ameliyatınız için, doğru doktoru arama sürecindeyseniz, eminim süreç, şimdiden sizi oldukça bunaltmış ve kafanızı karıştırmıştır.

Pek çok cerrah artık yaptığı işlerini web sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaşıyor. Özellikle sosyal medya hesaplarında paylaştıkları, ameliyat öncesi ve sonrasına ait fotoğraflarını incelemek, araştırma sürecinin bir parçasıdır.

Lütfen Facebook Sayfamızı inceleyin ve hastalarımız çalışmalarımız hakkında güncel bilgilere ulaşın.

https://www.facebook.com/burunestetigiameliyatiistanbul

Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları?

rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları

Peki bu öncesi & sonrası ameliyat görselleri, cerrah seçiminde size ne kadar yardımcı olabilir?

Fotoğraflar ne zaman çekilmiş?

Rinoplasti sonrası fotoğrafların, iyileşme tam olarak gerçekleştiğinde yani yaklaşık olarak ameliyattan sonraki  12-24 aylık dönemde çekilmesi  aslında daha uygundur .  Doğal olarak, hemen hemen her cerrah çok iyi olduğunu düşündüğü fotoğrafları hastaları ile paylaşacaktır. Doktor için en iyi olan sonuç, sizin aklınızdaki görüntüyle aynı olmayabilir. Bu durumda farklı alternatifleri incelemenizde fayda vardır. Rinoplasti her hastanın yüzüne göre farklı olarak planlanıp, uyarlanabilen bir cerrahi girişimdir. Ve her cerrahın kendine ait bir teknik tarzı vardır.

Doğru referanslar 

Evet ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflar, bir cerrahın ön değerlendirilmesi için doğru bir araç olabilir,  fakat tek başına cerrahın yeteneğini ve tecrübesini anlamaya yetmeyecektir. Eğitim, tecrübe, hasta deneyim ve yorumları ile sizin,doktorla kişisel uyumunuz, cerrah seçimindeki önemli faktörlerdir.

Ameliyat öncesi ve sonrasına ait fotoğrafları doğru bir araç olarak kullanabilmeniz için bir kaç ipucu ;

Uyum

Fotoğrafların benzer ışıkta ve aynı fonda çekilmiş olması oldukça kritiktir. Bu değişkenler burnun görüntüsünü olduğundan farklı gösterebilir. Yandan ve önden çekilen fotoğrafların, doğru değerlendirilebilmesi için aynı açılardan çekilmesi gerekir.

Farklı açılardan görünüm;

Yetenekli ve deneyimli bir rinoplasti cerrahı,  burnun her açıdan iyi göründüğü sonuçlara ulaşmaya çalışır. Bu nedenle hasta fotoğraflarını  sağ, sol profil, önden ve mümkünse karşı çapraz açılardan çekilmiş olarak incelemeye çalışın . Bu size, cerrahın neyi ne kadar yapabileceği konusunda fikir verecektir.

Çeşitlilik

Bir rinoplasti uzmanının, doğal görünümlü sonuçlarının olduğu geniş bir hasta yelpazesine sahip olması oldukça önemlidir. Bu yelpaze size, kendi demografik yapınızda hasta örnekleri görmeniz kadar, sizden daha farklı demografik özelliklere sahip hastaların sonuçlarınıda görmenizi sağlayacaktır. Bu da size doktorun , farklı yaş ve cinsiyet gruplarında ne kadar başarılı sonuçlar elde edip edemediği ve çok yönlülüğü  ile ilgili önemli bir ipucu verecektir.

Bireysel uygulama

Geçmişte burun estetiği uygulamalarında trend, hastaların yüz özelliklerine bakılmaksızın, hemen hemen her hastada benzer sonuçların oluştuğu, tek tip burunlardı. Bu durum pek çok hastanın yüzündeki uyum ve dengenin bozulmasına sebep olmuş ve ilerleyen zamanda revizyon ameliyatı için gereklilik doğurmuştur. Günümüzün estetik anlayışı ise; kişinin kendi yüz özelliğine göre burnunun tasarlanması ve yüz ile uyumlu ve doğal olması üzerine kurulmuştur.  Bu bilgi dahilinde, bir cerrahın, portföyündeki fotoğrafları inceleyerek, ameliyat başarısına dair fikir edinebilirsiniz. Burnun yüzün diğer özellikleri ile uyumunun, dengesinin ve doğal görünümünün, yetenekli bir cerrahı işaret ettigini lütfen unutmayın!

Düzelme

Burun estetiği cerrahisi, çok yönlü ve etkili bir uygulama olmasının yanı sıra, mükemmel sonuçlar yaratmaz. Bu sebepledir ki, ameliyat öncesi ve sonrasına ait fotoğrafları değerlendirirken mükemmel sonuç aramaktan ziyade, ne kadar düzelme olduğunu anlamaya çalışın.

Aklınızda bulunsun!

Bir cerrahın ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları içinize sinmemiş olabilir. Bu durumda başka alternatifleri gözden geçirmelisiniz. Rinoplasti oldukça karmaşık ve zor bir ameliyattır ve kimse, daha mükemmel bir sonuç için ikinci bir revizyon ameliyatını göze almak istemez. Bu nedenle, ameliyatınızı planlarken sizin için en önemli adım, doktor seçimi olacaktır. Yetenek ve tecrübesine inandığınız, size güven veren bir cerrah, ameliyatınızın başarısı için elzemdir.

Pek çok doktor, web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında  kendi yaptıkları ameliyatların sonuçlarına ait orjinal fotoğrafları dürüstlükle paylaşır. Fakat elbette özellikle internette, fotoğrafların rahatlıkla kopyalandığı bir ortamda, bu görsellerin orjinal ve üzerlerinde oynanmamış olduğuna dikkat etmenizi öneririm.

Tasarım aşaması

Günümüzde pek çok rinoplasti uzmanı, teknolojinin gelişmesi ile artık hastalarına, ameliyat sonrası nasıl bir görünüme sahip olabilecekleri konusunda,  bilgisayar üzerinde tasarım programları yardımıyla tahmini fikir verebilmektedir.  Her ne kadar bu görüntü, sonuç ile bire bir aynı olmasada, hastaya ameliyat sonrası nasıl bir görüntüyle karşılacağına , hedef ve beklentilerine ne kadar ulaşabileceğine dair fikir vermektedir.

Bir sonraki adım

Bir kaç potansiyel olabilecek rinoplasti uzmanını tespit ettikten sonra, muayene için randevu alıp hedeflerinizi anlatıp, kafanıza takılan soruları doktorunuza sormalısınız. Muayeneye gitmeden önce, yaptığınız araştırmalar doğrultusunda ameliyattan beklentilerinizi ve ne istediğinizi net bir şekilde ifade etmenizin, ameliyatın başarısı için önemli olduğunu unutmayın.

30 Kasım 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal