OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatınızı oldunuz ve evinize geldiniz, doktorunuz mutlaka size yapmanız ve yapmamanız gerekenleri ayrıntısıyla anlatacaktır ama ben hastalarıma neler söylüyorum ? merak ettiklerinizi size yardımcı olabilmek için başlıklar halinde sıraladım.

Unutmayın ameliyat sonrası erken dönemde burnunuzdan rahat nefes alamayacaksınız. Bu dönem süresince zaman zaman ağzınızdan nefes almak zorunda kalabilirsiniz. Artık kullanıldığını sanmıyorum ama burnunuza tampon yerleştirilmişse bir süre rahatsızlık hissedebilirsiniz. Kişisel tercihim özel oluklu silikon yada merosel. Bunlar oldukça konforlu ve rahatsızlık hissini az verir.

Burundan rahat nefes alamayınca ağız solunumu yaparsınız bu durumda ağzınızda kuruma hissi yaratacaktır. Bol bol sıvı alın, içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağız kuruluğunuzu geçirecektir.

Ameliyat sonrasında kullanmanız için analjezik ve antibiyotik verilecektir.Aspirin veya aspirin muhtevasındaki ilaçları kullanmayınız.Aynı şekilde kan pıhtılaşmasını engelleyen bazı ilaçları da kullanmanızı önermiyorum.

Ameliyat sonrası ilk iki gün başınızı yüksek tutun, çift yastık yatın. Kan dolaşımınızın dengeli olması ve şişliğin çabuk inmesi için gereklidir.

Burnunuzdan sızıntı şeklinde gelecek akıntı önemli değildir ancak sürekli taze kan gelirse doktorunuzla iletişim kurun.

Burnunuzun üzerini kapatan plaster ve kemiği sabitleyen bir atel olacaktır. 1 hafta süresince dokunmayın ve sert hareketlere maruz kalmayın.

Burnunuzun ucuna yerleştirilen küçük petler ıslandıkça değiştirilebilir, kanama olmazsa tamamen atılabilir.

Burnunuza üç ay süresince minik darbe dahi almayınız, çarpmayınız, hatta kıyafetlerinizi de buna göre tercih ediniz.

Burun estetiği sonrası gülme ve dudak büzme hareketiniz bir müddet kısıtlı olabilir, asla zorlamayınız.üst dudağınızı gerektiğinden fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.

Ameliyatı sonrası dört hafta süreyle efor gerektiren egzersizlerden kaçınınız.

İki ay süre ile güneşe çıkmayın ve güneş ışınına maruz kalmayın.

Plasterler ve atel çıkarıldığında burnunuz size şiş ve sanki renk değişimi olmuş gibi görünecektir.Burun ucu top gibi ve yukarı dönmüş görülebilir. Bu durum zamanla düzelecektir,merak etmeyin.

Burun ucunda ve üst dudakta uyuşukluk hissedebilirsiniz, endişe etmeyin üç hafta ile üç ay arasında kendiliğinden geçecektir.

Silikonlar çıkarıldıktan sonra, burun deliklerinizin iç kısmını ve burun uc kısımdaki dikişlerinizi günde 3-4 kez oksijenli su ile ıslatılmış pamuklu kulak çöpleri ile nazikçe temizleyin,pıhtı ve kabuk kalmasın.

Silikonlar çıkarıldıktan sonra yaklaşık dört hafta kadar burnunuzdan rahat nefes alamayabilirsiniz. Lütfen sümkürmeyiniz! Aksırmak yada sümkürmek zorunda kaldığınızda, burun delikleriniz açık olarak bu işlemi yapınız.

Ameliyatınızda anestezi için kullanılan ilaçlar kendiniz bir kaç gün bitkin hissetmenize neden olabilir.

Hangi teknikle ameliyat olursanız olun, ameliyattan sonraki ilk görünüm sizi şaşırtabilir.Lütfen üzülmeyin! zamanla burnun şekliniz iyiye gidecektir. Birinci ayın sonunda şekli oturmaya başlar. Burun kökündeki şiş görünüm 3.ay,burun sırtındaki altıncı ay geçer burun ucu ve kanatlardaki şişliğin geçmesi için gereken süre 9 aydır.

İş hayatınıza bir hafta içinde dönebilirsiniz ancak profesyonel sporcuysanız üçüncü haftadan itibaren özel maskeler kullanarak mesleğinize dönebilirsiniz

Ameliyat sonrası kontroller her cerraha göre farklılıklar gösterebilir ama genellikle ameliyattan sonra yedinci gün,birinci ay,üçüncü ay ve altıncı aydadır.sorun olması halinde erken ve sık aralıklı kontrol gerekebilir.

Ameliyat sonrasında iki ay süreyle gözlük kullanmanızı istemiyoruz. Gözlükler sadece atel varken takılabilir.Daha sonraki dönemde bantla kulak arkasına asılabilir yada lens kullanılabilir.

İki ay süreyle yüzülmemelidir.

https://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

Yukarıdaki makale dikkatinizi Çekti mi? O Zaman Burun Estetiği Sayfamızı da ziyaret edin.

6 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal