OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Tamponsuz Burun Estetiği

Günümüzde tüm cerrahilerde hasta sağlığı ile birlikte konfor ön planda tutulmaya başlamıştır. Bu ameliyatlarda ise hasta açısından rahatlık sağlayabilmesi için özel metodlar uygulanmaya başlanması son yıllarda güncel hale gelmiştir. Burun içine tampon yerleştirilmeden yapılan ameliyatların sayısı giderek artmaktadır.

Eğer burun iç bölmesinin kemik ve kıkırdak eğriliği, yani deviasyon, çok sorunlu değilse ameliyat sonrasında burun içine hiçbir şey konulmasına gerek kalmayabilir. Ancak ameliyat yaptığım hastalarımın çoğunda nefes almayı etkileyen kötü deviasyon da olduğu için tamponsuz burun ameliyatı yaptığım hastalarım daha az olmaktadır.

Ameliyat sonrası yara yüzeylerini özel bir alet kullanarak birbirine iple zımbalayabiliyoruz. Dolayısıyla burna tampon yerleştirilmeden aynı etki bu alet sayesinde yaratılmış oluyor. Elbette bu metod oldukça konforludur. Aynı zamanda oluşabilecek muhtemel bir kanamanın da önüne geçmiş oluruz, yara iyileşmesi hızlı olur. Ameliyat sırasında burun orta bölmesi mukozasına karşılıklı olarak atacağımız dikişlerde aynı etkiyi sağlar.

Burun estetiği ile birlikte burun iç bölmesi eğriliği olarak nitelenen deviasyon da düzeltilecekse, içinde hava alıp vermeyi sağlayacak olukları olan, ağrı yapmayan şeffaf silikon materyalleri kullanmayı tercih ediyorum. Genellikle 24-48 saat yerinde bırakabiliyorum ancak travmatik eğri burun da veya düzeltme cerrahilerinde, zayıf kıkırdak yapısı olanlara bu süreyi uzatabiliyorum

Tamponsuz Burun Estetiği fazlasını merak ediyorsanız Burun Estetiği Sayfamızı Ziyaret Edin.

18 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal