OP. DR. BAHADIR BAYKAL

uygun aday mısınız?

Eğer özgüveninizde eksiklik hissine kapılıyorsanız veya yüzünüzü hoş buluyor ama burnunuzun yüz güzelliğinizi, ifadenizi olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, burunda doğuştan yada travma sonrası ortaya çıkan şekil bozukluğu nefes almanızı engelliyorsa, burnunuz iri veya küçük, eğri yada çökmüşse, ve her şeyden önemlisi yaşınız 17 den büyükse burun estetiği ameliyatı olmak için uygun bir adaysınız diyebilirim.

17 yaşından önce yapılacak ameliyat telafisi güç problemlere neden olabilir. Yüz ve burun kemiklerinin gelişimi tamamlanmadan bu cerrahiyi önermek yanlış olur.

Rinoplasti yani burun estetiği ne kadar iyi bir cerrah tarafından yapılırsa yapılsın sınırları olan bir ameliyattır. Burnunuza ameliyatta kendi dokularınızı kullanarak yeni bir şekil veriyoruz. Ameliyatın başarısı için cerrahın bilgi birikim ve tecrübesi önemlidir ama sizin sağlık durumunuz, yara iyileşme kaliteniz, sigara tiryakiliğiniz, cilt kalınlığınız ve kıkırdak zayıflığınızda ameliyat başarınıza etki eden faktörlerdendir.

Burun estetiği olduktan sonra çekici ve hoş bir burun profiline sahip olabilirsiniz ancak bu sizi daha ayrıcalıklı kılmaz. Sosyal hayatınızda,yada iş yaşamınızda aniden statü değişikliği yaşamazsınız. İşlerinizin yoluna girmesi için bu ameliyatı olmak istiyorsanız bence hemen şu anda bu ameliyattan vazgeçin! Siz bu ameliyatla özgüveninizi artırabilirsiniz daha güzel ve hoş bir yüz silüetine sahip olabilir, bakışlarınızdaki ifade ve parlaklığı artırabilirsiniz.

Ameliyatlarının çoğunluğunu burun estetiği hastaları oluşturan bir cerrah olarak size tavsiyem; ameliyat olmak istemenizin sebeplerini iyi analiz etmeniz ve beklentilerinizi gerçekçi bir zemine oturtmanızdır. Bu olası hayal kırıklıklarının önüne geçeceği gibi ameliyat sonrası mutluluğunuz içinde gereklidir.

Bu ameliyattan mucizeler beklemeyin, ameliyat sonrası dönemde kusursuzluk arayışına girmeyin, realist düşünün, beklentinizi şu anki burnunuzdan daha güzel bir burun olarak oluşturun. Bu tavsiyelerime uyabildiğiniz oranda siz burun estetik cerrahisi için iyi bir adaysınız.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi

Burun Estetiği Doktoru Op. Dr. Bahadır Baykal