OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Estetik Çene Ucu Cerrahisi

En sık karşılaştığımız çene sorunu, kısa çene ucu ile birlikte çenenin geride olduğu durumdur. Kişinin çene ucu küçük, gelişmemiş ve geride olduğunda, çene altı bölge daralmış gibi görünür sanki kişide – kilo sorunu olmasa dahi – gıdısı varmış gibi durur.

Aynı zamanda yandan baktığınızda burun da yüze göre büyük görünür. Bu kişilerde eğer rinoplasti yapılacaksa;burnu küçültmek ve çeneye uydurmaya çalışmak hatalı bir yaklaşımdır. Burun tüm doğallığını yitirir hatta bir süre sonra orta çatı ve burun ucunda fonksiyonel problemler başlar, burun tıkanıklığı gelişir. Özellikle erkek hastalarda kuş gagası deformitesi ortaya çıkabilir.

Burnu çok küçültmeseniz ve güzel bir burun yapsanız dahi, çene ucu geride ve küçük durduğunda hasta ameliyat geçirmesine rağmen hala burnunun büyük göründüğünden şikayet eder. Bu tip durumlarda yapılması gereken şey çene ucundaki hacim eksikliğinin giderilmesidir. Burun estetiği ile eş zamanlı yapılabilir. Çene ucunun ne kadar ileri alınacağına veya hacim dolgunluğu yaratılacağına ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar üzerinde yapılan çalışma ile karar verilir.
Burun estetiği için bana başvuran hastaların yaklaşık %20 sinde mentum hipoplazisi denilen çene ucu küçüklüğü mevcut. Ülkemizde ise bu oran %33 dür. Ancak pek çok kişi ameliyat öncesinde bu durumun farkında değildir. Ben detaylı bilgilendirmeyi ve ayrıntılı analiz sonucumu hastalarımla öncesinde paylaşıyorum. Karşılıklı mutabakat sağladığım hastalarda da eş zamanlı çene estetiği yapıyorum.

14 Nisan 2015 tarihinde güncellendi