OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Burun Estetiğinde Başarısızlık Nedenleri

Burun estetiği ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatlardan… Revizyon, tampon,deviasyon artık herkesin bildiği kelimeler. Ancak zaman zaman doğruyu yanlış yanlışı doğru ile karıştırabiliyoruz. Peki bizi başarısızlığa götüren bu sebepler nelerdir ?

Burun estetiği yaptırmak isteyen birinin en büyük hatası doğru doktor seçmemektir. Mutlaka burun ameliyatları konusunda ihtisaslaşmış doktor seçimi yapılmalıdır. Bu durum sizi gereksiz yere ikinci kez bıçak altına yatmaktan korur.

Elbette hiç bir ameliyatın garantisi yoktur, en iyi ellerde dahi % 5 oranında ikinci bir ameliyata gerek duyulabilir. Ama risk her doktor için aynı değildir. Burun estetiği konusunda özelleşmiş, deneyimli, bu konuda eğitim almış ve dünyadaki gelişmeleri takip eden bir cerraha ameliyat olmanızla daha genel çalışan bir hekime ameliyat olmanız arasında risk yönünden de, başarı yönünden bir fark olması doğaldır.

Bilim ve sanatın bir araya geldiği burun estetiğinde burnun her noktasına hakim olduktan sonra bu ameliyatta başarı sağlayabilirsiniz. Ancak güzellik algısı yeterince gelişmezse ameliyatlarınız tek düze olur ki, bu da aslında bilimle sanatın bir araya geldiği ameliyat rinoplasti için tercih edilemeyen bir durumdur. El yeteneğiniz yoksa zaten iyi bir cerrah olamazsınız.

Sizlere bir doktor olarak tavsiyem, doktorlara telefon açıp “burun ameliyatı kaç lira? “ diye sakın sormayın. Standart bir ürün alırmışcasına fiyat araştırması yapan hastaların şunu bilmesinde fayda var, burnunuzun alacağı sonuç her cerrahta aynı değildir bu nedenle tecrübeli ve başarı oranı yüksek hekimlerin ücretleri belli bir standartın altında değildir. Sonuçta evinize tv yada buzdolabı almıyorsunuz. Burun estetiği kampanyasında kredi kartına taksitle ameliyat olan ancak burnu çöken, eğriliği artan o kadar çok hasta var ki; hasta bunları düzelttirmek için doktor doktor dolaşıyor. Sonuçta ucuza ameliyat olayım derken, sonraki ameliyatlar yüzünden estetik daha da pahalıya geliyor. Başarı şansı ise azalmış oluyor. Unutmamak lazım ki; dokunulmamış, ameliyat edilmemiş bir doku ile yapılan ameliyat daha güzel sonuç verir.

Bir cerrah olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; travma geçirmiş yada önceden ameliyat olmuş hastalara yapılacak olan revizyon (düzeltme) ameliyatlar bizleri en çok zorlayan gruptur. Bu hastalarda kulaktan yada kaburgadan kıkırdak almak zorunda kalabiliyoruz, ameliyatlar uzun sürüyor ve başarı şansı her zaman yüksek olmayabiliyor. Aynı sorun yüz asimetrisi olan hastalar için de geçerli.

Nedir yüz asimetrisi derseniz ?

Yüzün sol ve sağ yarımı simetrik olmayabiliyor, Ülkemizdeki insanların üçte ikisinde orta yüz deformitesi mevcut. Dolayısıyla burun kendi içinde orta hatta düz dursa bile yüzdeki asimetri nedeniyle karşı bakışta düz durmayabilir, gözlerin arasındaki mesafe eşit gözükmeyebilir, bu durum bazen sıkıntı yaratabilir. Ameliyat öncesinde hastayla konuşmak gerekir.

Son olarak şunu söylemeliyim ki; toplumumuzun çoğunluğunda yağlı ve kalın bir cilt dokusu mevcut. Maalesef bu yapı burun estetiğinde dezavantaj yaratıyor, dokunun iyileşmesi uzun sürüyor

27 Nisan 2015 tarihinde güncellendi