OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Uyku Apnesinden Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Kurtulun

Uyku apnesi tedavisinde iki seçenek ayrı ayrı yada birlikte karşımıza çıkar. Pozitif basınçlı hava veren cihazlar ve cerrahi. Ağır vakalarda hem ameliyattan hem de cihazlardan yararlanmak gerekebilir.

Ancak unutmayın; hayat alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi tercih etmeniz sizi ameliyat olmaktan kurtarabilir veya cerrahi sonrası sizi daha sağlıklı kılabilir. Hemen her gün duymaktayız hayata dair değişiklikleri… Peki uyku apnesi varlığında özellik dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ? Size ilk tavsiyem uykuda sırtüstü yatmaktan kaçınmalısınız.Sırtüstü yerine yan yatmayı tercih edin. Böylece üst solunum yolunda daralmaya sebep olan dokuların hava yolunu kapamasını engellersiniz. Eğer konforunuzda rahatsızlık yaratmazsa pijamanızın arka kısmına cep dikin ve içine tenis topu yerleştirin böylece uykuda istem dışı sırt üstü yatışın önüne geçin.

Obezite (aşırı kilo) horlama – uyku apnesi hastalarında oldukça sık rastladığımız bir sağlık sorunudur. Kontrollü kilo kaybı uyku apnesi ve horlamanın azalmasında önemlidir. Düzenli spor yapmak ve özellikle yürüyüş kaslarınızın güçlenmesini sağladığı gibi akciğer kapasitenizi artırarak uyku apnesi ile tedavide önemli bir yer tutar. Alkol ve sigara kullananlarda horlamauyku apnesine meyil artar bu yüzden alkol -sigara bağımlılığı mutlaka terk edilmelidir.

27 Şubat 2015 tarihinde güncellendi