OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Uyku Apnesinde Solunum Cihazı (CPAP) Kullanımı

Aslında cihaz kullanımı bir tercihtir. Eğer ameliyat olmayı istemiyorsanız cihaz kullanımını deneyebilirsiniz. Ama unutmayın ki, cihaza bağlı uyku düzeni kurmak hiç kolay değildir. Bu nedenle cerrahiden fayda göremeyeceğinizi düşündüğümüz anda size cihaz öneririz.

Günümüzde geliştirilmiş pek çok cihaz tipi vardır. En sık kullanılan cihaz ise CPAP dır Bu cihaz ile bağlantılı olduğu maske yardımı ile daralmış hava yollarına düzenli olarak pozitif basınçlı hava verilir. Basıncın seviyesini ise uyku testinde yapılan çalışmadan elde edilen veriler belirler. CPAP cihazının uyku apnesine neden olan asıl patolojiyi, anatomik sorunları düzeltmeyeceğini unutmayın. CPAP ile daralmış pasajlardan geçemeyen havanın akciğere ulaşması sağlanır. Uykunun tüm fazlarında kullanılması gerekir bu nedenle her gece sürekli kullanılmalıdır.

Eğer burun kemik eğriliğiniz veya burun et büyümesi nedeni ile burun tıkanıklığınız varsa CPAP kullanımından yeterli faydayı göremezsiniz. Mutlaka bu sorunlar giderilmeli, burun açıklığı sağlanmalı sonrasında cihaz kullanılmalıdır. Aynı şekilde büyük geniz eti veya çok büyük bademciklerde cihazın verimliliğini azaltır, tedavi sonrası CPAP uygundur.

27 Şubat 2015 tarihinde güncellendi