OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Ameliyat Sonrası Kulak Bandı Kullanımı

Aslına bakacak olursanız kulak estetiğinde tek bir doğru veya tek yaklaşım yoktur. Her cerrah yıllar içindeki tecrübeleri ile ameliyat tekniğine ve ameliyat sonrası yapacaklarına karar verir.

Ameliyat sonrası rutin olarak kullanılan ve yedi gün süreyle takılan kulak bandı uygulaması bazı cerrahlar tarafından uzun görülebilir ve bu süre üç gün ile sınırlandırılabilir. Elbette bu süre sizi sosyal hayattan koparan kısa bir süreç ama kadınlar saç bandını aksesuar olarak kullandıkları için bu konuda daha şanslılar. Ameliyat olduklarını kendileri söylemezlerse anlaşılmaz dahi.

Kişisel yaklaşımın bazı hastalarımda iki, üç gün bazılarından yedi gün sürekli band uygulamak yönünde. Aslında bu durumu yapılan ameliyat ve kişinin kulak deformitesinin zorluğu belirliyor.

Ameliyat sonrası ödemin geç ineceğini düşündüğüm vakalarda bandı uzun tutmanın yararlı olduğu kanaatindeyim. Ancak hastalarımın % 75’inde 3 gün tutuyorum.

Tüm hastalarımdan rutin olarak ameliyat sonrası iki hafta süresince akşam yatarken band takmalarını istiyorum. Kulak bandını kullanım amacım kulağın tekrar kıvrılmasını engellemek için değil, ödemi azaltmak ve kulakları uyku sırasında istemsiz travmalara karşı korumak içindir. Band ameliyat sonrası sürecin rahat geçirilmesini de sağlar.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi