OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Ameliyatsız (İple) Kulak Estetiği

Kulak estetiğinde cilt kesisi yapmadan, iple askı yöntemini kullanarak kıkırdağı şekillendirme işlemi son dönemde popüler olan uygulamalardandır. Bu tekniğin başarısını doğru hasta seçimi belirler. Her kulakta uygun değildir. Muayene bulguları iple askı tekniğine uygun olan hastalarda sonuç mükemmeldir ancak kulak kıkırdak yapısının daha sert ve kalın olduğu durumlarda sütürlerin (dikiş) bir süre sonra gevşeme riski vardır.

İple askı yöntemi ile kulak estetiği lokal anestezi altında yapılabilir ancak genel anestezi de tercih edilebilir. Girişim bir kulak için 20 dk sürer. İple askı yöntemi ile klasik ameliyat arasındaki fark cilde kesi yapılmamasıdır .Bu nedenle iz sorunu olmaz bu hastalarda. İple girişim sonrası morluk olmaz, şişlik, ağrı ve kızarıklık klasik ameliyata göre daha azdır. Sosyal hayata ve iş yaşamına kısa sürede dönebilirler. Band uygulaması 48-72 saat yeterlidir. Geceleri kulak bandı uygulaması iki hafta süreyle tavsiye edilir.

Bu metodu basit bir yöntem olarak kabul etmek yanlış olur. Her şeyden önce hasta seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Bir cerrahın bu metodu öğrenmesi ve uygulaması klasik ameliyata göre daha kolaydır ama başarılı olması daha zordur. İple askı yöntemi sonrasında kulak bandı kullanmak her zaman gerekmeyebilir.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi