OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Kepçe Kulak Deformitesi

Genetik nedenlerle ortaya çıkan kepçe kulak deformitesi, yanlış bir kanı olarak yeni doğan döneminde kulakların kıvrılması ve ayrık olarak üstüne yatırılmaları sonucunda olduğu düşünülür.

Estetik normlara göre değerlendirme yapmak gerekirse; kulak ile baş arasında belli yakınlık, açılanma olmalıdır. Bu açının artması ve kulağın dışa doğru meyletmesi ise kepçe kulak olarak adlandırılır. Kulak ile kafatası arasında en fazla 30 derece açı vardır. İlköğretim çağında kepçe kulaklı çocuklar ciddi bir psikolojik travma ile karşı karşıya kalabilirler. Çocuğun okul başarısı etkilenebilir, zamanla çocuk sosyal ortamlara girmekten kaçınabilir. Bu durumda mutlaka erken müdahale etmek gerekir.

Çocukluklar sevimlidir ama kendi akranları arasında incitici tavırlar sergileyebilirler. Arkadaşlarının alaycı tutumlarından etkilenip okuldan soğuyan, geceleri gözyaşı döken çocukta zamanla özgüven sorunu gelişebilir. Ergenlikle beraber karşı cinsin kendisini beğenmeyeceği korkusu başlar.

Genç kızlar saçlarını asla topuz yaptıramadıklarından yakınırken, erkekler saç kesimlerinde zorunlu olarak kepçe kulağını örtecek modelleri tercih ederler.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi