OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Kulak Estetiği Sonrası Açılma İhtimali

Tecrübeli ellerde yapılan klasik ameliyat tekniğinde nüks yada açılma ihtimali oldukça düşüktür ama zaman zaman açılmalarla karşılaşılabilir. Ancak nüks yada açılmayı kavram olarak netleştirmekte fayda var. Nüks ifadesini kulağın ameliyattan önceki eski haline dönmesi olarak düşünmemek gerekir. Nüks ile kulak kepçesinin açılanmasında bir miktar artış olmasını kastediyorum. Kulak eski haline dönmez, yani açılma olan bir kulakta eskisi gibi kepçe kulak olma ihtimali yoktur.

Bugüne kadar kulak estetiği yaptığım hiçbir hastamda açılma veya nüks ile karşılaşmadım ama zaman içinde iki, üç milimetrelik açılmalar olabilir. Bu durumda dokuların gevşemesiyle ilintilidir. Bunun görülme sıklığı % 2 dir. Zaten kimse bu durumun gözle farkına varamaz. Eğer asimetrik bir görünüm meydana gelmişse küçük bir düzeltme yapılabilir.

Kulak estetik cerrahisi oldukça zordur. Başarılı sonuç için tecrübe şarttır. Kepçe kulaklı olmayan kişilerde bile sağ ve sol kulak arasında farklılıklar olabilir. Bu nedenle estetik yapılan iki kulak arasında da küçük farklar olabilir, bire bir benzerlik her zaman mümkün olmayabilir. Ameliyat ile olması gereken kulak kıvrımlarını yaparken istenmeyen kısımlarda bükülebilir, bu durumda özellikle üst kısmın arkaya doğru dönmesi istenmez, telefon deformitesi oluşabilir. Ameliyat sırasında mutlaka fark edilip düzeltilmelidir.

Kulak kepçesinin şekillendirilmesi ve kafatası ile yapacağı açı çok iyi ayarlanmalıdır. Başa yapışık yada çok yakınlaşmış bir kulak doğal değildir. 30 derece civarında açılanma idealdir. Aslında kulak kepçesi üst kısmı dışa doğru çok hafif açılanma yapmalıdır.Simetride asıl dikkat edilmesi gereken nokta budur. Cerrahi tecrübeli ellerde bile %2 oranında sonradan açılma riskine sahiptir.

15 Nisan 2015 tarihinde güncellendi