OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Endoskopik Sinüzit Ameliyatları

Günümüzde endoskopik cerrahinin tıbbın her alanında kullanılmaya başlanması ile sayısız ameliyat daha konforlu ve daha az kanamalı hale gelmiştir. Sinüzit cerrahisi de burna sokulan açılı teleskoplar sayesinde kolaylaşmıştır. Burun ve sinüsler gibi dar ve karanlık bir sahada ışıklı kameralı sistemle çalışmak elbette ameliyatın başarısını etkiler.

Hem genel hem de lokal anestezi ile yapılabilen endoskopik sinüzit ameliyatlarında kişisel tercihim genel anestezidir. Amacımız; sinüs kanallarının burna açıldığı alanların genişletilmesi ve varsa polip, granülasyon gibi dokuların temizlenmesidir. Özellikle sinüs içindeki kistik oluşumlarda alınmalıdır. Cerrahi burundan girilerek yapılmaktadır ancak zaman zaman özel durumlarda dudak altından, dişlerin üst kısmından da sinüs içine ulaşmamız gerekebilir. Burunda çalışma sahasını zorlaştıran ve burun tıkanıklığına neden olan deviasyon, burun eti büyümesi gibi durumlarda kombine yaklaşımla hem sinüzit hem de burun içi patoloji aynı anda ele alınabilir. Ameliyat başarılı olsa dahi gerek intaroperatif (ameliyatta) gerekse postoperatif (ameliyat sonrası) erken dönemde kanama görülebilir. Sızıntı şeklindeki kanamalar kendiliğinden durur, ancak büyük kanamalarda burun içine merosel, silikon yerleştirmek gerekebilir.

Tecrübesiz ellerde daha sık görülen komplikasyonlar cerrahın bilgi,birikim ve deneyimini arttırması ile azalır.Göz bölgesi ile yakın komşuluk ameliyat sırasında hassas yapıların zedelenmesine neden olabilir. Sinüsler göz çukuru ile yakın komşuluk gösterdikleri için ameliyat sırasında göz çukuru çevresindeki yağ dokusu zedelenerek buradaki hassas (göz küresi ve görme siniri) yapılar zedelenebilir. Beyin zarına yönelik travmalarda BOS fistülü denilen beyin omurilik sıvısının burundan akması gelişebilir ki; ameliyatta mutlaka onarılması gereken bu durum gözden kaçırılırsa menenjite sebep olabilir. Özellikle sfenoid sinüs cerrahisini ilgilendiren patolojilerde beyin dolaşımında önemli olan damarların zedelenmesi durdurulması oldukça güç, hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir

27 Şubat 2015 tarihinde güncellendi