OP. DR. BAHADIR BAYKAL

Göz Kapağı Estetiği

Blefaroplasti yani göz kapağı estetik girişimiyle göz etrafında torba oluşturmuş ve fazlalık yaratmış cilt, cilt altı dokusunun bir kısmı alınır, kalan kısımlar onarılır ve kişi estetik olarak daha güzel,dinç bakışlara kavuşturulur.

Şişmiş göz altı torbaları, sarkık üst göz kapağı kişide yorgun ve endişe dolu bakışa neden olur. Yorgun olmasanız dahi bu ifade yüzünüze yansır. Aynaya bakmak istemez ve kendinizi yaşlanmış hissedersiniz. Sosyal ilişkilerde bile güzel ve dinç bakış önemlidir, bu yüzden göz estetiği belli bir yaştan sonra gerekebilir.

Bu durum bazen ailesel olabilir ve genç yaşlarda yorgun bakışa sahip olunabilir ancak vakaların çoğunda bu süreç yaşlanmaya paraleldir. Gençlerde uzun ve gergin olan göz kapağı cildi yaşla beraber gevşer ve ikinci bir kat meydana gelir.Zaman zaman bu cilt katlantısı kirpiklerin köken aldığı yere kadar uzanım gösterir ve görme alanını etkileyebilir. Bazen kişi göz kapaklarını kaldırarak bakma ihtiyacı duyabilir. Zamanla göz kapakları altındaki ciltte gevşer ve göz çevresindeki yağ yastıkları öne doğru bombeleşir. Buradaki doku zayıfladığında yağ fıtıklaşması ortaya çıkabilir. Göz kapağı estetiği için doktora başvuran hastalar genellikle 35 yaş üstüdür. Yüzün diğer estetik bölgelerinde sorun yoksa tek başına göz estetiği bile yüze genç görünüm kazandırabilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hem genel hem de lokal anestezi altında yapılabilir. Müdahale edilecek bölgeye göre süre değişkendir. Ortalama 1.5- 2 saat sürer. Yara iyileşmesini olumsuz etkileyen faktörlerin başında sigara gelmektedir. Menstruasyon döneminde ameliyat olunabilir ancak aspirin ve benzeri ilaçlara bir hafta öncesinden bırakılır. Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanmak yeterlidir. Genellikle aynı gün taburcu ettiğimiz hastalarımızda göz kapağında şişme,morarma olabilir. Yedi gün içinde düzelir. Morluk ve şişlikleri azaltmak özel krem veriyorum ve ilk iki gün aralıklı buz uygulaması tavsiye ediyorum. Dikişler beşinci gün alınır.

14 Nisan 2015 tarihinde güncellendi